بهترین ابزار های هوشمند سازی خانه 2022 – ویرگول

مواردی همچون کنترل روشنایی، کنترل سیستم های سرمایشی و گرمایشی، کنترل پرده های برقی، کنترل تردد ها و سیستم های صوتی و ایمنی ساختمان همه اینها از طریق نرم افزار اتوماسیون که قابل نصب بر روی گوشی موبایل و تبلت ها می باشد براحتی قابل کنترل می باشد. قابلیت کنترل وسیله ها از طریق تبلت دیواری لمسی یا تلفن همراه. بسیاری از مواقع برای همه ی ما پیش می آید که برای چند روز به مسافرت می رویم و نمی توانیم گل ها یا باغچه ی خانه را آبیاری کنیم . درحالی که شما میتوانید برای حفاظت از خانهی خود، سیستمهای هشداردهنده بخرید، تکنولوژی خانه هوشمند امنیت بیشتری ارائه خواهد کرد. با استفاده از سیستم BMS و یکپارچگی حاصل از آن تمامی تاسیسات گرمایش، سرمایش و همینطور سیستمهای روشنایی داخل ساختمان بطور هماهنگ و با راندمان بالاتری کار می کنند، این هماهنگی بین دستگاه ها و همچنین قطع عملکرد سیستمها در زمانها و مکانهای غیر ضروری، مدیریت صحیح مصرف را در پی خواهد داشت . ما در این مقاله به چیستی سیستم هوشمند سازی ساختمان میپردازیم و انواع روش های آن را با هم مقایسه میکنیم. این مدل از هوشمند سازی خانه بدلیل اینکه از روش سنتی درش استفاده میشه و مجبوریم کل فضا رو سیم کشی کنیم و این حرکت علاوه بر هزینه تجهیزاتی که قراره اونارو توی خونه استفاده کنیم، هزینه سیم و سیم کشی هوشمند ساختمان و اجرت برقکار و …

که این یکی از معایب روش هوشمند سازی مبتنی بر سیم است. در این روش از بستر سیمی برای هوشمند سازی استفاده میشود. در این روش ارتباط بین تجهیزات از طریق امواج وایرلس صورت میگیرد. در این سیستم پیامهای اضطراری به صورت خودکار به بخشها و اتاقهای خانه ارسال میشود. در ادامه قابلیت های مختلف در هوشمند سازی خانه مورد بررسی قرار گرفته است. ایجاد سناریوهای انجام همزمان چند کار تنها با لمسی یک گزینه (سناریوی بیداری ،خاموشی، مهمان، تماشای تلویزیون) از مزایای خانه هوشمند محسوب می گردد. هزینه که برای انجام اینکار لازم است بیشتر میشود. در این نوع سیستمها سیمکشی ساختمان دستکاری نمیشود و شکل سنتی تابلو برق در ساختمان حفظ میشود. جایگزین نمودن کلید لمسی هوشمند به جای کلیدهای سنتی و قدیمی بدون نیاز به نیروی متخصص. در سیستمهای کابلی یا سیمی چون به فضای بیشتری نیاز است تابلو برق ساختمان نیز باید بزرگ باشد و سایز آن به گونهای طراحی شود که تمام این سیمها را پوشش دهد.

اگر در تجهیزاتی که سنسورها در آن نصب شدهاند فعالیتی غیرمجاز مثل وارد کردن کدهای غلط انجام شود سیستم آن را شناسایی کرده و به منزله ورود افراد غیرمجاز میشناسد. قبل از هوشمندسازی خانه باید یک لیست از اولویتها مشخص شود تا انتخاب تجهیزات به صورت هوشمندانه انجام شود. در این سیستم این امکان وجود دارد که برنامه ریزی و یکپارچهسازی تجهیزات به طور همزمان در برندهای مختلف تحت یک نرم افزار واحد و با روشی بسیار ساده و راحت انجام بگیرد. در تعریفی ساده این امکان در واقع مجموعه ای از ابزارها را برای شما فراهم می کند. حتی یک برد آردوینو Arduino ساده هم توانایی استفاده در این بستر را دارد. شما در خانه هوشمند میتوانید از وضعیت وسایل الکتریکی ساختمان مطلع شوید و حتی آنها را از راه دور کنترل و مدیریت کنید. به طوری که به واسطه تجهیزات هوشمند سازی به خانه ها، ساختمانها، بیمارستانها، فرودگاه ها و شهرها وارد شده است. هوشمند سازی یعنی استفاده از تکنیک ها و ابزارها برای اداره صحیح امور، راحت شدن فعالیت ها، بهبود کیفیت زندگی، سرعت بخشیدن به کارها و کاهش مصرف انرژی است. برای همه ما این موضوع حقیقت آشکاریست که تکنولوژی لزوماً همیشه و از همه لحاظ برای آدم ها خوب و سودمند محسوب نمی گردد و اختراعات بسیار زیادی هستند که هرگز بر روی بهبود زندگی انسان ها، تاثیر چشم گیری نداشته اند.

خانه هوشمند به خانه مجهز به حسگر برای نظارت بر جنبه های مختلف با هدف بهبود تجربه ساکنان اشاره دارد. هر کدام از این ویژگی ها هم راحتی و آسایش را زیاد می کند و هم می تواند امنیت خانه شما را بالاتر ببرد . امروزه بیشترین وسایلی که در خانه ها استفاده می شود پریزها و چند راهی ها هستند که وظیفه اتصال وسایل الکتریکی برای تامین جریان برق از منابع انرژی را دارند. خانه هوشمند، هوشمندسازی منازل و سیستم های مدیریت ساختمان (BMS) از جمله این خدمات میباشد. برای استفاده از هوشمندسازی نیاز به ایجاد یک بستر داریم. می توانید از پنل های کنترل که برای رستوران خود سفارشی کرده اید ،جهت اعلام نیاز به سرویس استفاده کنید. به این دلیل که نیاز به بستری مناسب برای سیمکشی مختص هوشمندسازی دارند. یکی دیگر از ابزارها و روشهای هوشمندسازی ساختمان استفاده از پروتکل Insteon است. به عبارت دیگر هوشمندسازی یا سیستم کنترل ساختمان به معنای نصب و استفاده از یک سری تجهیزات است که منجر به حفظ ایمنی و بهرهوری ساکنان میشود که برای هر مکان یا محیط طراحی شدهاند. از دیگر مشکلات هوشمند سازی سیمی این است که اگر روزی تصمیم به ارتقاء سیستم هوشمند منزلتان گرفتید بسته به تجهیزاتی که به کار میبرید باید سیمکشی ساختمان را مجددا تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید