خانه هوشمند – ساختمان هوشمند سازی ساختمان

برخی دیگر نیز مانند دوربینهای مداربستهی پیشرفته، ممکن است نیاز به سرمایهگذاریهای بیشتری داشته باشند. انتخاب سیستمی که با سایر محصولات سازگاری بالایی دارد؛ این اطمینان خاطر را به شما میدهد که این امکان را دارید تا در آینده ویژگیها و دستگاههای جدید و بیشتری را به خانه هوشمند خود اضافه کنید. برخی از این پروتکلها کاربران را به استفاده از دستگاههای خاص محدود میکنند، ممکن است استفاده از این دستگاهها برای تمام افراد جذاب نباشند؛ بنابراین در هنگام انتخاب روشهای هوشمندسازی ساختمان، پروتکلی را انتخاب کنید که بهراحتی با طیف گستردهای از محصولات و دستگاههای بکار رفته در یک خانه هوشمند ارتباط گرفته و قابلاستفاده باشند. دستگاههای یک خانه هوشمند از طریق چندین فناوری با یکدیگر و همچنین هابهای خانه هوشمند ارتباط برقرار میکنند. فرکانس Z-Wave از باند فوقالعاده محبوب ۲.۴ گیگاهرتزی بسیاری از محصولات بیسیم پایینتر است؛ بنابراین فرکانس Z-Wave و سایر محصولات بیسیم با یکدیگر تداخل پیدا نمیکند.

این محصولات که بهصورت راهکارهای بیسیم و سیمی و با قیمت مناسب عرضه میشوند، زیبایی دوچندانی به خانه شما میبخشند. یکی از نقاط ضعف این شرکت قیمت بالای محصولات آنها و محدودیت های باتری محصولات آن می باشد. برخی مبتنی بر تجهیزات بی سیم هستند و برخی مبتنی بر تجهیزات باسیم هستند که محدودیت هایی را برای سیم کشی در منازل ساخته شده ایجاد می نماید. این شرکت خدمات خود را هم در نوع بی سیم و هم در نوع باسیم ارائه می دهد. بااینحال، Zigbee قابلیت همکاری بین ابزارهای دارای Zigbee را بهبود بخشیده است. از آنجا که این شرکت به منظور ارتباط تجهیزات مختلف آن از پروتکل بی سیم Zigbee استفاده می نماید راه اندازی آنها حتی در خانه های ساخته شده راحت و سریع می باشد. در این صورت میتوند راحت تر تصمیم گیری کند. این شرکت که سابقه ای چندین ساله در زمینه هوشمند سازی خانه دارد توانسته است با ترکیب مهندسان الکترونیک و رباتیک و تیم برنامه نویسی اقدام به ایجاد خانه های هوشمندی مطابق با علم روز نماید. همین مورد باعث می شوند که بسیار انعطاف پذیر باشند و با دستگاه های مختلف و شرایط مختلف کار کنند.

این امر سبب میشود تا صداها و ویدئوهای باکیفیت بالا بهدرستی کار نکنند. متأسفانه باوجوداینکه Z-Wave قابلیت همکاری بالایی را ارائه میدهد، پروتکل Zigbee اینچنین نیست؛ بنابراین، برخی از دستگاههای Zigbee که توسط شرکتهای مختلف تولید شده یا نسخههای مختلفی از Zigbee را ارائه میدهند؛ ممکن است سازگاری خود را با یکدیگر حفظ نکنند. افراد به صورت روزانه با تکنولوژی های مختلفی کار می کنند. می توان گفت تکنولوژی به یک جز جدایی ناپذیر از زندگی افراد تبدیل شده است. دمای هوا و نور محیط به صورت خودکار یا توسط اپلیکشن تلفن همراه برطبق تعداد افراد درجه حرارت تنظیم میشود. پس از آن، میتوانید با راهاندازی سیستم اتوماسیون؛ ابزارها (گجتها) را از راه دور یا از طریق برنامهها کنترل کنید. Z-Wave با فرکانس ۹۰۸.۴۲ مگاهرتز کار میکند. Zigbee با استفاده از فرکانس رادیویی ۸۰۲.۱۵.۴ با دستگاههای مختلف ارتباط برقرار میکند. از نظر فنی، سیگنال Z-Wave با تأخیر کم و با پایداری بالا ارائه میشود. مصرف انرژی کم: یکی از اصلیترین مزایای انتخاب Zigbee برای اتوماسیون خانههای هوشمند، مصرف برق بسیار کم آن است. جالب است بدانید که انتخاب شرکت تولیدکننده تجهیزات هوشمند سازی ساختمان میتواند بر انتخاب زیرساخت ارتباطی شما نیز اثرگذار باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که هر شرکتی در کنار مزایایی که دارند معایبی نیز خواهد داشت و انتخاب این که کدام شرکت بهتر است امری است که به نیازها، سلیقه و بودجه ای که مشتری قصد هزینه کردن آن را دارد بستگی دارد.

وجود بیش از ۱۲۰۰ دستگاه سازگار با Zigbee : Zigbee یک پروتکل آسان برای توسعهدهندگانی است که قصد طراحی محصولات جدید و سازگار با این پروتکل را دارند. و با یک سیستم آبیاری هوشمند، چمنهای شما فقط هنگام نیاز به آب و با مقدار دقیق آب مورد نیاز، آبیاری میشود. به عنوان مثال محل نصب کنترلر دیواری و دستگاه کنترل مرکزی باید مشخص باشد تا سیم برق مورد نیاز به محل آن منتقل شود. با وجود مطابقت با اکثریت پروتکلهای بیسیم، یک هاب Zigbee برای مدیریت و فراهمکردن ارتباط دستگاهها مانند یک کنترلکننده مرکزی عمل میکند. این روزها تکنولوژی با سرعت بالایی در حال پیشرفت است؛ هر کاری که به صورت هوشمند طراحی می­ شود جای تعجبی برایمان ندارد. با پیشرفت محصولات اتوماسیون، Z-Wave با هر دو نسخه جدید و قدیمی این محصولات سازگار باقی میماند. علاوه بر این، خوشبختانه از ابتدای راهاندازی پروتکلها تا کنون بسیاری از روشهای اتوماسیون خانگی پیشرفت کرده و تکامل پیدا کردهاند. گروه هوشمند سازی TIS با عرضه انواع محصولات ساختمان هوشمند، هر آنچه برای اتوماسیون خانه نیاز دارید در اختیارتان قرار میدهد. گاهی هوشمند کردن خانه فقط به معنی عوض کردن ابزار و لوازم خانه با انواع قابل اتصال به اینترنت یا خودکار آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید