خانه هوشمند و هوشمند سازی ساختمان

یکی دیگر از مزایای سیستم هوشمند سازی ساختمان، کمک به یکپارچهسازی ساختمان است به طوری که تمام تجهیزات را با همدیگر هماهنگ کرده و باعث جلوگیری از تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی میشود. پس از ورود به منزل و عبور از راهروها چراغ های اتاقها روشن شوند. اگر در تجهیزاتی که سنسورها در آن نصب شدهاند فعالیتی غیرمجاز مثل وارد کردن کدهای غلط انجام شود سیستم آن را شناسایی کرده و به منزله ورود افراد غیرمجاز میشناسد. یکی دیگر از راههای افزایش ایمنی سیستم کنترل دربهای ورودی و اتصال آن به دوربینهای مداربسته و دستگاههای ثبت ورود است که ایمنی سیستم را به طرز چشمگیری بالا میبرد. یکی از استانداردهای جهانی برای کنترل هوشمند ساختمان سیستم KNX است که کاربرد آن از سال ۲۰۰۶ به بعد افزایش چشمگیری داشته است. برای استفاده از هوشمندسازی نیاز به ایجاد یک بستر داریم. تحقق هوشمند سازی خانه با تکیه بر فناوری های روز دنیا امکان پذیر است ، نصب و اجرای خانه هوشمند توسط تجهیزات زیر ساخت از جمله ماژول ها و تامین کننده های جریان و حافظه های پردازش امکان پذیر خواهد بود که خانه هوشمند لوکس تک برای شما فراهم آورده است.

قابلیت کنترل وسیله ها از طریق تبلت دیواری لمسی یا تلفن همراه. جهت کنترل متمرکز تجهیزات خانه هوشمند از یک نقطه در داخل منزل مسکونی از کنترلر دینامیک استفاده می کنیم. در بسیاری از شرکت ها استاندارد KNX جزو پایهای ترین سیستم جهت استفاده در تجهیزات و محصولات استفاده میشود. استاندارد BACnet مختص ساختمانها و سیستمهای بزرگ است که در ابعاد بزرگتری فعالیت میکنند و همچنین جهت استفاده در تجهیزاتی با برندها و شرکت های متفاوت میباشد. هوشمند سازی یعنی استفاده از تکنیک ها و ابزارها برای اداره صحیح امور، راحت شدن فعالیت ها، بهبود کیفیت زندگی، سرعت بخشیدن به کارها و کاهش مصرف انرژی است. اما نکته ای که در مورد استفاده از این بستر وجود دارد این است که مودم وای فای تعداد محدودی از وسیله ها را میتواند پشتیبانی کند. ایجاد سناریوهای انجام همزمان چند کار تنها با لمسی یک گزینه (سناریوی بیداری ،خاموشی، مهمان، تماشای تلویزیون) از مزایای خانه هوشمند محسوب می گردد. در این سیستم این امکان وجود دارد که برنامه ریزی و یکپارچهسازی تجهیزات به طور همزمان در برندهای مختلف تحت یک نرم افزار واحد و با روشی بسیار ساده و راحت انجام بگیرد.

ایجاد محیطی بسیار لوکس و زیبا توام با راحتی و آسایش و اطمینان. در نتیجه نیاز به راهکارهای منعطفی حس می شود که کاربر بتواند به راحتی و با صرف کمترین هزینه و بدون شکافتن دیوارها و نصب کابل های جدید، کاربری سیستم خود را عوض نماید. به همین دلیل به راحتی در تمامی خانه ها و فضاهایی که امکان سیم کشی ساختمان وجود ندارد به راحتی قابل اجرا می باشد. به طوری که به واسطه تجهیزات هوشمند سازی به خانه ها، ساختمانها، بیمارستانها، فرودگاه ها و شهرها وارد شده است. پروتکلهای ارتباطی خانه هوشمند که بر اساس روش سیمی عمل میکنند زیادند. با وجود مطابقت با اکثریت پروتکلهای بیسیم، یک هاب Zigbee برای مدیریت و فراهمکردن ارتباط دستگاهها مانند یک کنترلکننده مرکزی عمل میکند. همانند پروتکلهای KNX ،Modebus و … میتوان گفت سیستم KNX تنها سیستمی است که تا ۶۰ درصد باعث صرفه جویی مصرف انرژی ساختمان میشود. به واسطه سیستم BMS میتوان درها، پنجرهها، پرده، سایبان را کنترل کرده و طبق دستورات دلخواه آنها را مدیریت کرد. سیستمی که می تواند تمامی مصرف کننده های یم ساختمان را از پرده ها گرفته تا سیستم گرمایش و سرمایش، یا سیستم های امنیتی را به صورت یکپارچه تحت کنترل داشته باشد و باعث شود تمام دستگاه های الکترونیکی خانه هماهنگ با یکدیگر عمل کنند.

و هزینه ها را کم می کند. یا وقتی کسی به اتاقتان می آید و چراغ ها را خاموش نکرده می رود؛ شما با چند کلیک در گوشی یا تبلت خود بتوانید لامپ ها را خاموش کنید. تصور کنید با همان گوشی که در دستتان است بتوانید شبکه را عوض کنید. به این دلیل که نیاز به بستری مناسب برای سیمکشی مختص هوشمندسازی دارند. برای هشومندسازی خانه لازم است تا بخش های مختلف در کنار یکدیگر قرار گرفته و هماهنگ شوند. بخش هایی در خانه هوشمند که دستورات مختلف را اجرا می کنند. بلندگوهای متصل همراه با دستگاههای دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی، میتونند موسیقی پخش کنند، اخبار و امتیازات ورزشی را اعلام کنند و حتی میتوانند به شما در کنترل سایر دستگاههای متصل هم کمک کنند. این سیستم میتواند هنگام بروز آتش سوزی شیر اصلی گاز و آب را قطع کرده و همزمان از طریق تلفنی که به سیستم هوشمند متصل است با مرکز امدادرسانی، پلیس و اورژانس تماس بگیرید و وقوع آتشسوزی همراه با اعلام آدرس ساختمان را به آنها اطلاع دهد. در هر مکان و زمانی به وسیله ریموت یا تلفن همراه شما باشد، میزان قابل توجهی از هدررفت انرژی جلوگیری میشود.

دیدگاهتان را بنویسید