خانه هوشمند چیست؟

اجرای لایه های امنیتی بیشتر و قطع تمامی تجهیزاتی که در شرایط بحران ممکن است کوچکترین آسیبی به ساختمان وارد کنند. بر این اساس شما می توانید هر فردی که وارد می شود را شناسایی کنید. به طور کلی به این سؤال که هوشمند سازی ساختمان چیست؟ تکنولوژی خانه و ساختمان هوشمند چیست؟ اگر شما هم می خواهید پاسخ دقیق تری به این سؤال که هوشمند سازی ساختمان چیست؟ نگران این هستید که وقتی به خانه میرسید خیلی هوا گرم یا خیلی سرد است؟ در واقع هوشمند سازی ساختمان یکی از جذاب ترین جلوه های پیشرف تکنولوژی است که می تواند تحولی اساسی در منزل و یا محل کار شما ایجاد کند. پروتکل ارتباطی در واقع مسیری استاندارد و قابل قبول برای همه بخش های سیستم است تا بتواند اطلاعات را بین خودشان جا به جا کنند. برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد. این مسیرهای ارتباطی هم بی سیم(اینترنت) هستند و هم با سیم(کابل های درون خانه).

این دستگاه مرکزی مثل بازیکن خط حمله خانه هوشمند است. اطلاعات را از دستگاه های موجود در خانه دریافت کرده و همه چیز را در خانه کنترل می کند. نور هوشمند، هوشمند سازی سیستم های تهویه، امنیت و ایمنی هوشمند، هوشمند سازی لوازم خانگی، پرده هوشمند، آبیاری هوشمند، سیستم های صوت و تصویر، برق و انرژی و … خطاهای تجهیزات: گرمایش، تهویه، تهویه مطبوع، آسانسورها، درهای اتوماتیک و … یک قفل هوشمند از بلوتوث برای ارتباط با اسمارتفون و شناسایی کاربر برای باز کردن یا بستن قفل استفاده میکند. علاوه بر این که قادر به کنترل از راه دور و سفارشی کردن هستند، سیستمهای روشنایی هوشمند، مانند Hue از شرکت تجهیزات روشنایی فیلیپ ، میتواند تشخیص دهد چه زمانی ساکنان در اتاق هستند و نور را به صورت نیاز آنها تنظیم میکند. در ادامه توضیح در مورد اینکه سیستم هوشمند سازی ساختمان چه مزایایی دارد، بهتر است به این مورد هم اشاره شود که علاوه بر افزایش کیفیت زندگی تا حد زیادی سبب افزایش سطح ایمنی می شود.

کنترل کننده مرکزی: این بخش مسئولیت و همچنین نظارت بر تمامی دستگاه های مرتبط و کنترل کننده خانه شما را دارد. میان این کلمات و اصطلاحات احتمالا نام خانه هوشمند به گوشتان خورده است یا شاید جایی در مقاله ای به آن بر خورده باشید. در شکل زیر می توانید باز و بسته شدن پرده منزل را به کمک اپلیکیشن و یا دستگاه کنترلر مشاهده نمایید. به طور مثال حتی اگر نخواهید از کلید و پریز لمسی هوشمند استفاده نمایید می توان از یک هاب در پشت این تجهیزات استفاده کرد و همه را به یکدیگر و نهایتا به دستگاه کنترل مرکزی متصل کرد. با یک دستگاه کنترل مرکزی مدیریت و کنترل می شوند. با استفاده از BMS میتوان امکان استفاده از یک آرشیو مرکزی صوتی را انتخاب و یا جهت مراسمهای مختلف حالتهای از قبل تعریفشده را انتخاب و اجرا نمود. شما می توانید برای کسب اطلاعات در رابطه با خانه هوشمند، هوشمند سازی ساختمان، هوشمند سازی خانه، Smart Home و یا BMS که مدیریت هوشمند ساختمان ترجمه می شود به لایت هوم مراجعه نمایید. خواهید دید که هیچ کدام از این کارها لازم نیست و تنها کافی است روی کاناپه یا مبل خود ریلکس کرده و تنها با فشردن یک کلید معجزه Smart Home را لمس نمایید.

در این حالت توصیه می شود هوشمند سازی به صورت سیمی یا وایری انجام شود. در این سیستم در واقع سیم کشی خاصی انجام می شود که تمام وسایل و تجهیزات را می تواند به یکدیگر متصل کند. در این جا از واژه پروتکل در ارتباط بیسیم و با سیم استفاده کردیم. افرادی می توانند درآمد خوبی در این زمینه داشته باشند که ابتدا با تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان به خوبی آشنا باشند. شرکت Control4 یکی از شرکت های پیشرو در زمینه اتوماسیون خانه و سیستم های متصل برای هتل ها، ادارات و مراکز تجاری است. سطح ولتاژی که شرکت برق در اختیار مصرف کننده های بزرگ قرار می دهد اغلب 20 کیلو ولت است لذا ما به وسیله ی ترانسفورماتور آن را به 220 ولت تبدیل می کنیم. در صورتی که قرار است برای هوشمند سازی ساختمان یا BMS سیم کشی انجام شود باید از قبل از شروع سیم کشی نقشه اتوکد ساختمان در اختیار طراح قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید