خانه هوشمند چیست؟

فناوری خانه هوشمند یا خانه ی خودکار،راحتی، آسودگی خاطر و بهره وری انرژی را از طریق کنترل لوازم با یک برنامه ی هوشمند در گوشی هوشمند یا سایر دستگاه های قابل اتصال به اینترنتبرای صاحبین مشاغل و یا اهالی خانه به ارمغان می آورد. یخچالهای هوشمند، ماشین لباسشوییها، ماشین ظرفشویی و فرهای هوشمند در حال حاضر وجود دارند. یکی از راههای ساخت یک خانه هوشمند خرید تجهیزات مختلف مانند سنسورها، لامپهای هوشمند، دوربینهای امنیتی، بلندگو و موارد دیگر و اتصال همهی آنها به یک مرکز است که به آنها کمک میکند با یکدیگر و با شما از طریق تلفن هوشمند شما مرتبط باشند. برخی از سیستمها دارای مرکز هوشمندی هستند که تنها با دستگاههایی از همان برند و سازنده کار میکنند اما برخی دیگر مانند آمازون اکو (Amazon Echo) قابلیت سازگاری با دستگاههای بیشمار را دارند. با اهرم شیر گاز هوشمند می توانید از راه دور شیر گاز را ببندید و به سفرتان با خیال راحت ادامه بدهید. همهی ما به دنبال راحت ساختن زندگی خود هستیم؛ بنابراین راحتی و آسایش نیز از دیگر دلایل هوشمند سازی خانهها است. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاههای مجهز به وای فای اطمینان حاصل میکند.

به طور خلاصه میتوان گفت “خانه هوشمند” یک محل اقامت مجهز به مجموعهای از دستگاههای مختلفی است که کارهایی که معمولا انسانها انجام میدهند را به طور خودکار بر عهده دارند. اگر فقط از یک یا دو دستگاه هوشمند استفاده میکنید احتمالا نیازی به هاب نخواهید داشت اما اگر به دنبال یک سیستم امنیتی جامعتر در خانه هوشمند خود هستید، باید مرکز هوشمند مناسبی را تهیه کنید. با استفاده سنسور درب و پنجره هوشمند می توان از باز یا بسته بودن درها و پنجره ها اطمینان حاصل کرد. در خانه هوشمند تمامی وسایل هوشمند موجود در آن از طریق اینترنت یا تلفن و پیامک (sms) با یکدیگر در ارتباط و تحت کنترل ساکنین خانه، حتی از راه دور هستند. به جای روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام طول روز، یک سیستم خانه هوشمند می تواند رفتارها را یاد بگیرد و مطمئن شود که خانه تا زمانی که صاحب خانه از سر کار به خانه می رسد خنک می شود.

علاوه بر قابلیت کنترل از راه دور و برنامه پذیری، سیستم روشنایی هوشمند می تواند تشخیص دهد که اهالی خانه در اتاق دیگری هستند و نور را به میزان لازم تنظیم کند. یکی از محبوبترین مزایای خانه هوشمند ایجاد آرامش خاطر برای صاحبان خانه است که به آنها امکان میدهد خانههای خود را از راه دور کنترل کنند، با خطراتی مانند قهوهساز فراموش شده یا باز ماندن درب ورودی خانههایشان، مقابله کنند. اپلیکیشن یا برنامه همان چیزی است که به شما امکان میدهد دستگاههای هوشمند خود را از راه دور کنترل یا نظارت کنید. این یک داستان علمی تخیلی نیست، این تکنولوژی اینترنت اشیاء است که جزئی اصلی در اتوماتیکسازی خانه و ایجاد خانه هوشمند (Smart Home) محسوب میشود. در حالی که برنامهی هر محصول نسبتا متفاوت است اما عموما پاور کنترل، دسترسی تایمر و غیره را ارائه میدهند. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربینها، کامپیوتر، تلفنهای هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است. چه تصمیم دارید وضعیت امنیت خانهی خود را مشاهده کنید، نوجوانان خود را چک کنید یا هر کار دیگر، دوربینهای هوشمند میتوانند زمانی که در خانه حضور ندارید، چشم و گوش شما باشند. این نوع محصولات باید در لیست چک همهی خانه های هوشمند قرار گیرند.

خانه هوشمند به فکر جیب شما هم هست. بر این اساس شما می توانید هر فردی که وارد می شود را شناسایی کنید. این نقشه ها همانند نقشه جانمایی مکانیکال،فضای اشغال شده توسط هر تجهیز را نشان می دهند. تمام ورودی ها و خروجی های کنترلی هر تجهیز بر روی این نقشه ها مشخص می شود. در این نقشه ها محل قرارگیری هر تجهیز مشخص می شود. در واقع، ایده ی قابلیت خودکارسازی این است که گجت ها شما، خانواده و دوستانتان را بشناسند و به صورت خودکار بر حسب آنچه که اتفاق می افتد عمل کنند. چون قابلیت کنترل و مدیریت آبیاری فضای سبز بر اساس ساعت و برنامه ی زمانبندی در طول هفته را دارند. به طور واضح و بدیهی می توان گفت که برندهای خارجی دارای استاندارد های جهانی هستند و قیمت بالاتری نسبت به برندهای ایرانی دارند اما نکته اینجاست که این اختلاف قیمت ارزش پرداخت را دارد چرا که در نهایت از سیستم هایی استاندارد و بر پایه پروتکل های جهانی برخوردار خواهید شد. بعلاوه از لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی میتوان با کارآیی بیشتری استفاده کرد و هزینههای انرژی را کاهش داد. Control4 بعدا در همان سال اولین محصولات خود را به عنوان یکی از اولین شرکت های فعال در حوزه هوشمند سازی وارد بازار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید