خانه هوشمند (Smart Home): معرفی تجهیزات خانه هوشمند + عکس

جهت برآورد دقیق تجهیزات هوشمندسازی ساختمان مورد نیاز، لازم است شناخت کافی از تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و همچنین عملکردهای مورد انتظار خود از آن ها داشته باشیم. درواقع در زمینه بستر ارتباطی میتوان هوشمند سازی ساختمان را به دو گروه تجهیزات با ارتباط سیمی و تجهیزات بیسیم تقسیم کرد که هرکدام از این گروهها نیز بهنوبه خود به زیرگروههای دیگری تقسیم میشوند. اگر به دنبال کار در زمینه بازار اتوماسیون ساختمان هستید پیشنهاد می کنیم نوشته زیر را از دست ندهید. اشکالی ندارد اگر کاربری به هر دلیلی از کلیدهای لمسی خوشش نمی آید و با کلید های سنتی بهتر و راحت تر ارتباط برقرار می کند، هیچ محدودیتی وجود ندارد. بهطورکلی پشتیبانی خطوط تلفنی، پیامگیر و تلفن سانترال نیز از ویژگیهای این سیستم به شمار میرود.۹. مدباس از طریق خطوط سریال بین دستگاه ها منتقل می شود. پرده های هوشمند (اعم از افقی یا عمودی) را می توان به اندازه ی دلخواه (از صفر تا صد) باز کرد یا بست.

سیگنال های دیجیتال از دو حالت صفر و یک تشکیل شده اند. سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل میشود؟ قرار است تمامی سیستم های سرمایش و گرمایش و تجهیزات در موتورخانه ساختمان نیز تحت کنترل و مانیتورینگ ما باشند؟ ترموستاتهای هوشمند به سرعت و به طور دقیق گرمایش و سرمایش خانه را اتوماتیک میکنند. کنترل اتوماتیک سیستم گرمایش و سرمایش از طریق یونیت های کنترل دما بدون نیاز به تنظیم دستی شیرها، رادیاتورها و … کلیدهایی که در مسیر سیم های ورودی و خروجی ترانسفورماتور قرار می گیرد باید قابلیت قطع و وصل اتوماتیک را داشته باشند. در همین راستا همچنین باید اذعان نمود که هزینه هوشمند سازی ساختمان متناسب با نوع و قابلیت موردنیاز متفاوت بوده و مسلماً برای افزایش قابلیتهای یک ساختمان نیاز به هزینه بیشتری نیز میباشد. قابلیت اصلی پروتکل های باز در برقراری ارتباط کنترلرها بدون یک واسط است. این پروتکل به یک پروتکل بین المللی تبدیل شده است.

نحوه لوله کشی بین اجزا موتورخانه از طریق این نقشه مشخص می شود. بعد از آنکه سنسورها روی تجهیزات متصل شد برای دریافت اطلاعات از سنسورها و همچنین ارسال فرمان های کنترلی به سمت عملگرها لازم است یک بستر یا راه ارتباطی بین کنترلر مرکزی و تجهیزات باشد. برخی از تولید کنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از جمله شرکت گلدوِر، تجهیزاتی تولید کرده اند که در قوطی کلیدهای سنتی قابل نصب است. انواع سیگنال های آنالوگ برخلاف دیجیتال از دو سطح ولتاژ تشکیل نشده اند بلکه محدوده ای از ولتاژ یا جریان را شامل می شوند. از ترانس ولتاژ در ساختمان برای تغییر سطح ولتاژ استفاده می شود. بدون آنکه از جایتان تکان بخورید، پرده ها را کنار بزنید، پنجره ها را باز کنید و عشق را به خانه بیاورید. در تصویر زیر یک نمونه I/O لیست را مشاهده می کنید که تمام ورودی ها و خروجی های دیجیتال و آنالوگ یک تابلو برق را مشخص می کند. در سیستم مدیریت ساختمان باید دمای کاری ترانسفورماتور ورودی مانیتور شود همچنین فرمان قطع و وصل دژنکتورها در این بخش صادر می شود. اغلب قبل از کویل های فن کویل یا هوارسان متصل می شوند و می توان میزان آب ورودی به کویل و در نتیجه دمای محیط را به کمک آنها تنظیم کرد.

تکنولوژی خانه هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته میشود، با امکان کنترل دستگاههای هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاههای متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهرهوری انرژی را برای صاحب خانه فراهم میکند. در صورتی که اطلاعات کافی و به اصطلاح شسته رفته داشته باشید به راحتی می توانید به درآمد بالا در این زمینه برسید. کنترل اتوماتیک روشنایی این امکان را فراهم می آورد که همزمان با صرفه جویی در مصرف انرژی، آسایش و راحتی کاربران نیز فراهم شود. به کمک این موتورها، دریچه های هوارسان به صورت اتوماتیک باز و بسته می شوند. زمان روشن و خاموش شدن، مدت کارکرد و حتی نحوه کارکرد تجهیزات به کمک سیستم کنترل، مشخص می شود. دانش مهندسی برق برای راه اندازی تجهیزات برقی و برنامه نویسی کنترلرها و اطلاعات مکانیکی برای شناخت تاسیسات به کار رفته در ساختمان، نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید