خانه هوشمند (Smart Home): معرفی تجهیزات خانه هوشمند + عکس

برای اندازه گیری میزان رطوبت در هوای اتاق ها استفاده شده و به کمک اطلاعات این سیستم، کنترلر مرکزی تصمیم می گیرد که چه میزان از سیستم تهویه مرکزی استفاده کند. به جرات می توان گفت که کار اصلی مهندسان BMS در بخش هوشمند سازی تاسیسات مکانیکی ساختمان است. افرادی می توانند درآمد خوبی در این زمینه داشته باشند که ابتدا با تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان به خوبی آشنا باشند. کلیه چراغ ها (و یا برخی از آنها) خاموش می شوند. در صورت کافی بودن نور روز، نور چراغ ها کاهش می یابد تا انرژی الکتریکی کمتری مصرف شود. اگر شما نحوه کارکرد یک هوارسان را ندانید چگونه می توانید آن را کنترل کنید؟ اگر چه بهتر است از قوطی کلیدهای سنتی عمیق استفاده کنید تا هنگام نصب آزادی عمل بیشتری داشته باشید. اگر می خواهید خانه هوشمند قابل اطمینان داشته باشید که به خوبی کار کند و به معنای واقعی برایتان راحتی و آرامش به ارمغان بیاورد و همچنین جایی که اگر به مشکل هم بر خوردید تیم پشتیبانی همیشه آماده کمک به شما باشد و این تیم از بهترین مهندسان آشنا با فناوری تشکیل شده باشد؛ بی شک خانه هوشمند Control4 انتخاب شماست. در یک ساختمان از سنسورهای کوچک اتاقی و کانالی گرفته تا سنسورهای کمربندی که به دور لوله آب مخازن نصب می شوند، استفاده می شود.

به عبارتی یک ساختمان هوشمند شامل مجموعه ای از تعدادی سنسور، تعدادی عملگر و یک سیستم کنترلی مرکزی است که اطلاعات مناسب توسط این سنسورها دریافت شده و مطابق با برنامه از پیش تعیین شده در سیستم کنترلی مرکزی، سیگنال مناسبی در خروجی قرار می گیرد. برای تشخیص حرکت افراد به کار می رود. بهطورکلی میتوان سیستمهای اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مداربسته و نشتی آب و آبگرفتگی و حفاظت از برقگرفتگی را نیز به سیستم BMS که در بخش قبل معرفی نمودیم متصل نموده و بهوسیله سیستمهای حفاظتی و امنیتی را کنترل نمود.۳. کافی است مشخصات محصول مورد نظرتان را به ما اعلام کنید. در این اتاق مجموعه ای از نمایشگرها وجود دارد که از طریق آنها می توانیم به هر یک از سیستم های به کار رفته در ساختمان دسترسی داشته باشیم. راهکارهای ساده موثر و بهینه برای سیستم های برقی ساختمان به دست می آید. قرار است تمامی سیستم های سرمایش و گرمایش و تجهیزات در موتورخانه ساختمان نیز تحت کنترل و مانیتورینگ ما باشند؟

در صورت خراب شدن هر کدام از تجهیزات (مثلا سوختن یک لامپ)، به صورت خودکار اطلاعات مناسب به مرکز کنترل و اپراتور ارسال می شود. مثلا ابتدا باید مشخص کنیم چه سطحی از هوشمند سازی مد نظر ماست. بنابراین مقدار دقیقی از هزینه پیاده سازی سیستم BMS را نمی توان بیان کرد. شما با پیشزفت تکنولوژی کنترل دما، تهویه و تبادل حرارتی ساختمان می توانید مصرف انرژی این سیستم ها را کاهش داده و سطوح بهینه مصرف را حفظ نمایید. انتقال اطلاعات به کمک امواج رادیویی و به کمک شبکه اینترنت یا بلوتوث می تواند انجام بگیرد. دمپرهای موتوری به دریچه ورودی و خروجی کانال های هوارسان متصل می شوند. در سیستم سنتی، هر کدام از این ابزارها به صورت مجزا و مستقل از هم کنترل می شوند و یا اینکه اصلاً کنترل اتوماتیک در مورد آن ها چندان وجود ندارد. اما خانه هوشمند بخش کوچکی از یک سیستم BMS است. هوشمند کردن ساختمان در بخش روشنایی در اکثر ساختمان ها فراگیر شده است. در خانه هوشمند بخش یا زیر مجموعه ای از سیستم BMS اجرا می شود. سنسور فشار کانالی: از این سنسور برای اندازه گیری فشار هوای ورودی یا خروجی کانال های سرمایشی و گرمایشی مثل کانال هوارسان استفاده می شود.

جالب است بدانید که با استفاده از سیستم BMS میتوان روشنایی بخشهای مختلف ساختمان را هوشمند نمود. BMS مخفف عبارت Building Management system است و به سیستم مدیریت یکپارچه ساختمان گفته می شود که تمام تجهیزات و تأسیسات را کنترل و مانیتور می کند. در ابتدا هر سازنده از پروتکل اختصاصی برای تجهیزات خود استفاده می کرد. تابلو ATS زمانی که قطعی برق را تشخیص دهد، مصرف کننده های ساختمان را از برق اصلی جدا کرده و به دیزل ژنراتور متصل می کند. به این می گویند زندگی رویایی.! را به صورت یکپارچه کنترل و تجمیع نماید. در بالا اشاره کردیم که در هوشمند سازی ساختمان هدف کنترل تجهیزات و مانیتورینگ آنهاست. برای کنترل و مانیتورینگ این تجهیزات لازم است ابتدا نحوه کارکردن هر کدام و سپس کنترل و اتصال آنها به شبکه BMS را انجام داد. در خانه هوشمند تمامی وسایل هوشمند موجود در آن از طریق اینترنت یا تلفن و پیامک (sms) با یکدیگر در ارتباط و تحت کنترل ساکنین خانه، حتی از راه دور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید