دنیای امروز به سمت هوشمندسازی است

هوشمندسازی ساختمان شامل محیطی فعال و مقرون به صرفه، بوسیله تجمیع کردن عناصر اصلی یعنی سیستم ها، ساختار، سرویس ها و مدیریت و ایجاد رابطه ای یکپارچه میان آنها که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده نموده، امنیت و آرامش آنها را افزایش دهد. تکنولوژی ساختمان هوشمند نشان می دهد که تا چند سال آینده ساختمان های هوشمند کاملا جایگزین ساختمان های معمولی و از حالت تکنولوژی لوکس و لاکچری به یک تکنولوژی ضروری در هر ساختمان تبدیل می شود. ساختار خانه هوشمند با اتوماسیون خانگی کاملا متفاوت است. کاملا واضح است که هوشمند سازی ساختمان در ابتدای امر تنها یک بارمالی اضافه، درساخت و ساز محسوب می گردد، اما با اندکی تامل در می یابیم که، این هزینه اولیه بالا، در طولانی مدت، نقش موثری در کاهش هزینه های مصرف انرژی و کاهش هزینه های جانبی، اولیه ناشی از هوشمند سازی ساختمان را به دنبال دارد. ویژگی هایی مانند هزینه بالا به هنگام اجرا. جای هیچ گونه شکی نیست که به لطف موهبت های بیشمار تکنولوژی، انسان ها وضعیت بهتری برای زندگی، پیدا کرده اند.

همه اجزای خانه هوشمند از طریق کنترل کننده ی مرکزی با هم در ارتباطند و همه فرمان ها به واسطه کنترل کننده مرکزی برای اجزای مختلف خانه ارسال می شود. زمانی که فضای سبز شما نیاز به آبیاری داشته باشد و خود سیستم این مهم را متوجه گردد و با توجه به المان های محیطی مختلف اقدام به آبیاری نماید، این سیستم هوشمند است، زمانی که نور محیط داخلی ساختمان بر اساس شرایط محیطی تامین گردد، این سیستم هوشمند است، زمانی که دمای محیط ساختمان متناسب با شرایط دمایی فضای بیرون و دمای مورد نیاز محیط داخلی تامین گردد، این سیستم هوشمند است و بسیاری از کارکردهای مختلف که می تواند تفاوت بین یک خانه هوشمند و یک اتوماسیون خانگی را مشخص نماید. هوشمند سازی همچنین برای سالمندان مفید است، نظارت از راه دور میتواند به سالمندان کمک کند تا به جای رفتن به آسایشگاه یا مراقبت 24 ساعته در خانه، در امنیت و سلامت در خانه بمانند. تکنولوژی ساختمان هوشمند جزو تکنولوژی های جدید در صنعت ساختمان ،که به کارگیری آن نه تنها در خانه های لوکس و لاکچری ، بلکه در خانه های معمولی و متوسط ، با سرعت زیاد روند رو به رشدی دارد . همچنین میتواند با استفاده از داده ها درجه و میزان استفاده آن ها را مشخص کند.

بنابراین هوشمند سازی خانه ها هیچ محدودیتی ندارد. این سوالی است که بسیاری از افراد علاقه مند به دریافت مدرک فنی حرفه ای هوشمند سازی از ما می پرسند. در زیر به برخی از مزایای سیستم کنترل از راه دور Pandora اشاره شده است. برای مثال اگر به گوگل اسیستنت بگویید ” این آهنگ را دوست ندارم” آهنگ بعدی را پخش می کند، اما الکسا به شما می گوید که پسندیدن و نپسندیدن در اسپاتیفای پشتیبانی نمیشود. اگر الکسا یک رقیب واقعی داشته باشد که پا به پای آن پیش میرود این رقیب گوگل اسیستنت خواهد بود. یکی از مزیت های برخی از سیستم های هوشمند، شخصی سازی امکانات ساختمان هوشمند، مطابق با نظر و درخواست شماست، امکان شخصی سازی درمنوی مانیتور لمسی باعث تعامل بیشتر با سیستم هوشمند می شود و نتیجه آن ایجاد مطلوبیت و رضایت بیشتر شماست. به همین دلیل درمنوی این مانیتور از زبان فارسی و تصاویر متحرک گرافیکی استفاده شده است. 4. آیا کنترل درجه حرارت و برودت اتاق خوابتان از راه دور امکان پذیر است؟ یکی از ویژگیهای اصلی خانه هوشمند استفاده از حسگرهای تعبیه شده جهت نظارت بر فعالیتهای روزمره ساکنان است. استفاده از انرژي هاي پاک درهوشمند سازی ساختمان و الگوي معماري پایدار یکی دیگر از امکاناتی است که در جهت بهینه سازي مصرف انرژي سهم بسزایی دارد، از این رو می توان این گونه استنباط کرد که هوشمندسازی ساختمان می تواند به عنوان یک عامل موثر در زمینه کاهش مصرف انرژی نقشی محوری داشته باشد.

خانه های هوشمندسازی و اتوماتیک کردن ادوات، تجهیزات و مصرف کننده های ساختمانی علاوه بر جنبه راحتی، اهداف بسیار فراتری را نظیر ایمنی و بهینه سازی مصرف انرژی، گزارش گیری و اهداف مدیریتی جهت ساختمان های اداری ، صنعتی و مسکونی دنبال می کند. هوشمند سازی ساختمان علاوه بر جذابتر کردن محیط، سبب صرفه جویی در مصرف انرژی و برخی هزینهها میشود. کنترل تاسیسات سرمایش و گرمایش باعث کاهش مصرف انرژی در ساختمان و به دنبال آن کاهش هزینه ها می شود. ساختمان هوشمند باعث کاهش مصرف انرژی یا به عبارتی بهینه سازی مصرف انرژی می شود. عملیات هوشمند سازی ساختمان در پروژه های قدیمی به دو روش اجرا می گردد. در چنین ساختمان هایی کنترل روشن و خاموش شدن لامپ ها به صورت هوشمند انجام می شود. با زدن یک کلید این سناریو فعال می شود و به ترتیب چراغ های دیواری و چراغ های سقفی اتاق خواب شما را روشن می کند. همانطور که اگر کسی قصد انتخاب یک اتوموبیل مناسب را داشته باشد، به المان های مختلفی نظیر سرعت، شتاب، کیفیت اتاق، بدنه خودرو و…

دیدگاهتان را بنویسید