مزایا و امکانات هوشمند سازی خانه و آپارتمان

قرار است همه سیستم های سرمایش و گرمایش و امکانات در موتورخانه ساختمان هم در دست و اختیار کنترل مانیتورینگ ما باشند؟ این اتفاق دربارۀ خانۀ هوشمند هم در حال رخ دادن است. هر زمان که بخواهید لامپ را روشن و خاموش کنید، باید به صورت فیزیکی به محل قرار گیری کلید برق بروید و با فشار دادن آن لامپ خاموش یا روشن می شود. توصیه میکنیم برای شناخت بدون نقص با تاسیساتی که در ساختمان به فعالیت میرود , منشا تاسیسات ساختمان را بخوانید و مورد مطالعه قرار دهید . افراد باید با توجه به سبک زندگی خود و همچنین میزان بودجه و پس از بررسی مزایا و معایب سیستم هوشمند سازی ساختمان، تصمیم به استفاده از این سیستم برای هوشمند ساختن خانه یا ساختمان خود بگیرند. سیستم در دست گرفتن به یک سیستم اصلی جهت مدیر یک قسمت , تجهیز یا این که یک فرایند گفته می شود . درصورتیکه تمام سیستم ها و امکانات به عمل رفته در ساختمان به صورت کنترل با مانیتورینگ باشند می توان اذعان کرد که یک منزل هوشمند داریم .

برای مثال اگر مشکلی در سیستم روشنایی منزل پیش آید دیگر مانند خانههای سنتی خود فرد نمیتواند مشکل را رفع نماید و باید از متخصصان خانههای هوشمند کمک بگیرد. سیگنال های آنالوگ یا دیجیتال خروجی سنسورها به کنترلرها که می تواند PLC و یا هر کنترلر دیگر باشد، ارسال می شود. علم مهندسی برق برای فعالسازی امکانات برقی و کد نوشتن کنترلرها و داده ها مکانیکی برای آشنایی تاسیسات به فعالیت رفته در ساختمان , نیاز است . برای هوشمندسازی یک خانه به بیش از ۲۰۰ دستگاه سازگار نیاز است. مزیت اصلی آن ظرفیت آن در ادغام محصولات تولید کنندگان مختلف در یک پروژه است. برخی از تولید کنندگان تجهیزات هوشمندسازی ساختمان از جمله شرکت گلدوِر، تجهیزاتی تولید کرده اند که در قوطی کلیدهای سنتی قابل نصب است. و از برترین متخصصان با استفاده از متد روز دنیا به ارائه خدماتی همچون نصب قفل های هوشمند، هوشمندسازی ساختمان اداره ها ، نصب تجهیزات هوشمند و در نهایت یک پارچگی هوشمند برای شما میپردازد. ولی تجهیزات خانه هوشمند بخش کوچکی از یک سیستم BMS است . به یاری این سیستم میتوانیم امکانات ساختمان را تحت کنترل خویش دراریم . برای کسی که به دنبال هوشمند سازی خانه خویش است قطعا این سوالات ایجاد شده است .

همانطور که اشاره شد دستگاههای Z-Wave و Zigbee شبکههای مش را تشکیل میدهند؛ اما Insteon یک شبکه ad hoc بیسیم ایجاد میکند. در کل هدف از هوشمند سازی خانه ، ایجاد آسایش و امنیت بیشتر است . مزایا هوشمند سازی ساختمان و امکانات خانه هوشمند باعث آرامش و امنیت بیشتر میشوند و زندگی را برای ساکنین خانه یا ساختمان هوشمند راحتتر و آسانتر میکنند. سیستم هوشمند ساختمان BMS قابلیت تنظیم شدن دارد که باعث انعطاف بالای این سیستم میشود. فناوری هوشمند سازی خانه باعث هماهنگی و ارتباط قطعات الکترونیکی با یکدیگر می شوند و این ارتباط در جهت آسایش و رفاه ساکنین است. به جهت گستردگی در ساخت و ساز و نیاز هر پروژه به یک مهندس دراین مورد , بازار فعالیت شایسته و خوبی تاسیس شده است . نحوه عملکرد موتور دمپرها هم می تواند به صورت دستی به کمک یک اهرم فشار و هم می تواند به صورت اتوماتیک به کمک موتور انجام گیرد.

پس بایستی طریق کارکرد امکانات , برقراری رابطه مابین دستگاه ها و کد نوشتن کنترلر هر کدام را هم بدانیم . به راستی کدام یک از برندهای موجود درعرصه هوشمند سازی ساختمان، معتبر محسوب می شوند؟ زیرا تمام این مراحل می تواند به صورت یک سناریو به دستگاه کنترلر داده شود و هر وقت شما خواستید این سناریو اجرا شود. دراینصورت منزل شما هوشمند شده البته نمیتوان اظهارکرد که BMS کاملا در آن اجرا شدهاست . از لحاظ دیگر تفاوت را می شود به این جزء اشاره نمود که در منزل هوشمند در دست گرفتن امکانات در اختیار مصرف کننده است . تفاوت دیگری که در این بحث وجود دارد ، متفاوت بودن منزل هوشمند و BMS در هزینه اجرایی آن است که BMS به مراتب هزینه بالاتری خواهد داشت . این داده ها وارد کنترلر می شود و کنترلر دستورها اجرایی را به عملکرد منتقل می نماید . تمامی اجزای به کار رفته در هوشمند سازی خانه توسط کنترل کننده مرکزی به هم متصل شده و فرمان های اجرایی از طریق کنترل کننده به آن ها ارسال می شود.

دیدگاهتان را بنویسید