مزایا و معایب سیستم هوشمند سازی ساختمان – شرکت ژیوار آسوده سازان فردا

اتوماسیون خانگی نیز دقیقا همان چیزی است که به نظر میرسد: اتوماتیک کردن قابلیت کنترل وسایل خانه با فشار دادن سادهی یک دکمه (یا یک فرمان صوتی). همچنین پیش بینی می شود که تعداد وسایل خانگی که با سیستم هوشمند ساختمان کار می کنند به بیش از ۴۰ میلیون در سال ۲۰۲۲ رشد خواهد کرد. با پیشرفت روز به روز تکنولوژی امکاناتی برای انسان ها فراهم شده است تا بتوانند بهترین خدمات را برای خود خریداری کنند. خدمات هوشمندسازی ساختمان از تکنولوژی های جدید است که برای رفاه و آسایش خانواده ها به وجود آمده. پروتکل X10 از سیستمهای هوشمندسازی ساختمان بوده و یک پروتکل ارتباطی خانه هوشمند برای شبکههای سیمی بشمار میآید. از آنجایی که دامنه تحرکات Ethernet بسیار محدود است، از این پروتکل تنها برای مکانهایی استفاده میشود که دستگاه در یک مکان مشخص قرار میگیرد. بازار جهانی خانهها و ساختمانهای هوشمند در چهار گروه بازار محصولات، بازار کاربر نهایی، بازار فناوری و بازار اپلیکیشن جا میگیرد.

پیش بینی می شود که در طول چهار سال آینده، بازار سیستم های هوشمند خانگی به نرخ رشد سالانه ۶۰% بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ دست خواهد یافت. یک ساختمان هوشمند ساختمانی است که در بر دارنده محیطی پویا و مقرون به صرفه به وسیله یکپارچه کردن چهار عنصر اصلی یعنی سامانهها، ساختار، سرویسها، مدیریت و رابطه میان آنها است. همان طور که اشاره کردیم هوشمند سازی بدون تخريب تنها با سیستم هوشمند وایرلس امکان پذیر است و شما می توانید در هر زمان با کمترین هزینه و بدون هیچ دردسری، در زمان بسیار کم خانه تان را به سیستم هوشمند مجهز کنید. برای آنکه بیشتر با خانه های هوشمند آشنا شوید، بهتر است موارد زیر را با دقت مطالعه کنید. البته برند و شرکت تجهیزات تاثیر زیادی بر کیفیت می گذارد بنابراین باید به برند ها نیز دقت کنید. با توجه به اینکه در ساختمان های ساخته شده تغییرات سخت تر است لذا از سیستم هوشمند بی سیم (wireless) بیشتر استفاده می گردد. هر فناوری که سبک زندگی کمتحرک یا بیتحرک را ترغیب کند ممکن است گزینه عاقلانهایی برای سلامتی نباشد.

ساختمان هوشمند یک ساختمان اقامتی، مجهز به فناوری است که نظارت برای ساکنان را تسهیل می کند یا استقلال را ارتقا می بخشد و کیفیت زندگی ساکنان را افزایش می دهد. مصرف کننده باید به این نکته توجه کند که ، با توجه به بودجه خود ، و آن انتظاری که از سیستم هوشمند دارد ، نوع و برند و مدل دلخواهش را ، انتخاب کند. مثلا این مدل روی سیستم های روشنایی نظارت داشته که مطابق با روشنایی روز چراغ های ساختمان را تنظیم می کنند که باعث می شود انرژی بهینه تر مصرف شود و همچنین بخش های مختلف ساختمان نور یکسانی داشته باشند. مشخصا هوشمند سازی سیستم روشنایی هم مانند سایر قسمت ها دارای سطوح مختلف است . دوربین های امنیتی هوشمند: این دوربین ها دارای حسگرهایی هم هستند که می تواند ساکنان، مهمانان، حیوانات خانگی و دزد را از هم تشخیص دهد و به صاحبخانه اطلاع دهد. قطعا این سیستم ها بسیار متنوع و دارای ویژگی های بیشتری هستند. این ویژگی ها تعدادی از مزیت های سیستم های هوشمند بودند که با آنها آشنا شدید. با استفاده از دوربین اتاق کودک می توانید هر لحظه و در هر مکان از طریق تلفن همراه خود کودک خود را مشاهده کنید و با او صحبت کنید .

همچنین این قفل ها مجهز به سنسور تشخیص اثر انگشت و کارت RFID، صفحه کلید تاچ جهت باز کردن از طریق پسورد و کلید مکانیکی می باشد. به واسطه سیستم BMS میتوان درها، پنجرهها، پرده، سایبان را کنترل کرده و طبق دستورات دلخواه آنها را مدیریت کرد. در واقع هوشمند سازی بدون تخريب و وایرلس روشی جدید تر بوده که قابلیت های بیشتری دارد و کار را برای افراد در هنگام نصب آسان تر کرده است. در واقع با سیستم وایرلس و هوشمند سازی بدون تخريب شما دیگر کابل کشی ندارید و به راحتی می توانید سیستم را منتقل کنید. به همین دلیل هوشمند سازی خانه بدون تخریب بیشتر مورد رضایت افراد واقع شده است. هزینه این سیستم ها با افزودن قابلیت های مختلف به سیستم افزایش می یابد. زمانی که فضای سبز شما نیاز به آبیاری داشته باشد و خود سیستم این مهم را متوجه گردد و با توجه به المان های محیطی مختلف اقدام به آبیاری نماید، این سیستم هوشمند است، زمانی که نور محیط داخلی ساختمان بر اساس شرایط محیطی تامین گردد، این سیستم هوشمند است، زمانی که دمای محیط ساختمان متناسب با شرایط دمایی فضای بیرون و دمای مورد نیاز محیط داخلی تامین گردد، این سیستم هوشمند است و بسیاری از کارکردهای مختلف که می تواند تفاوت بین یک خانه هوشمند و یک اتوماسیون خانگی را مشخص نماید.

دیدگاهتان را بنویسید