مقدمه هوشمند سازی ساختمان – شرکت مهندسین هوشمند سازی کارن – مقدمه هوشمند سازی ساختمان

امروزه کم تر ساختمان جدیدی ساخته می شود که هوشمند نباشد . بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا میکند. نکته دوم ضمانت تامین محصولات در هنگام خرابی است. زیرا هوشمند سازی جنبه های بسیار وسیعی دارد و شرکت های فعال در این زمینه محصولات متنوعی دارند. خانه هوشمند یکی دیگر از ایدههای تکنولوژی برای زندگی مدرن امروز و آینده است. اکنون پیشرفت تکنولوژی پای به خانهها و ساختمانها گذاشته و کارهای روزمرهی زندگی را بیش از پیش برای ما آسان نموده است. این روزها ردپای هوشمند سازی و فناوری را میتوانیم در جای جای زندگی خودمان ببینیم. از موارد موجود برای هوشمند سازی می توانند گزینه مورد نظر خود را انتخاب و از هوشمند سازی آن بهره مند شوند. یکی دیگر از مهمترین مزایای آن هم افزایش سطح ایمنی ساختمان مورد نظر است. برای اینکه بخش های مختلف خانه هوشمند بتوانند به راحتی با هم و با کنترل کننده مرکزی ارتباط برقرار کنند، لازم است راه ارتباطی مشخص و تعریف شده ای وجود داشته باشد.

اما امروزه لوازم هوشمند آبیاری اتوماتیک با اندازهگیری میزان رطوبت، به صورت قطرهچکانی و در فاصله زمانی منظم گیاهان را آبیاری میکند. سیستم هوشمند تهویه هوا یکی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است در طول شبانه روز با اندازهگیری ذرههای ریز موجود در هوای منزل به طور اتوماتیک اقدام به تهویهی هوای منزل میکند. بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن­ شدن روشنایی و فن­کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت­ های از پیش تعریف شده­ ای را اجرا نماید و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید. خانه هوشمند، خانه یا ساختمانی مدرن محسوب می ­شود که قسمت ­ها و وسایل موجود در آن توسط یک سیستم مرکزی، با هوشمندسازی خانه یکپارچه شده است و به خوبی در کنار یک­دیگر کار می ­کنند. فضای خانه هوشمند با بهکارگیری مجموعهای از سیستمهای هوشمندسازی و پروتکلهای مختلف طراحی و آماده میشود. قبل از محاسبه هزینه هوشمندسازی یک ساختمان بهتر است نگاهی به تعریف ساختمان هوشمند بیندازیم. قیمت هوشمند سازی ساختمان ساده چه قدر است؟ قیمت تجهیزات خانه هوشمند در این سیستم بسیار پایین تر نمونه های مشابه میباشد.

از چه تجهیزاتی برای هوشمند سازی استفاده کنیم که هم کارایی لازم را داشته باشند و هم هزینه زیادی صرف نشود؟ با استفاده از تجهیزات ساختمان هوشمند می توانید از طریق تلفن همراهتان از هر کجای دنیای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، درب های ورودی و خروجی منزل و اتاق ها، سیستم های صوتی و تصویری، پرده ها، سیستم آبیاری فضای سبز و … دوربین مدار بسته از وسایل اولیهی تجهیزات هوشمند سازی ساختمانها و منازل است که امروزه در بیشتر ساختمانهای مسکونی و تجاری نصب شدهاند. درب اتوماتیک پارکینگ که یکی از تجهیزات هوشمند سازی ساختمان است، باعث میشود که تنها با یک ریموت کنترل از راه دور، درب پارکینگ را به سرعت و به راحتی باز یا بسته کنید. بر همین اساس میتوان تقسیمبندی گوناگونی را برای لوازم هوشمند سازی منزل در نظر گرفت. تنها به کمک یک ریموت یا گوشی همراه میتوان همهی آنها را در هر جایی از منزل کنترل کرد. طراحی این قسمت مهمترین وظیفه یک مهندس BMS است.

BMS جزء 5 فناوری برتری که انتظار می رود جهان را متحول کند نیز قرار گرفته است. همچنین برای سالمندان مفید است، و نظارتی را ارائه می دهد که می تواند به سالمندان کمک کند تا به جای نقل مکان به خانه سالمندان یا نیاز به مراقبت 24 ساعته در منزل، راحت و ایمن در خانه بمانند. با یک تبلت یا کامپیوتر با چند کلیک ساده بدون نیاز به حرکت می توانید لامپ را روشن و خاموش کنید.مثال بالا تنها یک مورد از مزایای استفاده از تکنولوژی است. با توجه باینکه اجزای ساختمان هوشمند همگی بصورت بیسیم بوده و برای پیاده سازی آن نیاز به هیچگونه سیم کشی و یا تغییری در سیم کشی ساختمان نمی باشد اجرای آن به سرعت انجام شده و کمترین هزینه را خواهد داشت. هوشمند سازی ساختمان یا BMS چه مزایایی دارد ؟ برای انجام این کار چند فاکتور مهم وجود دارد که در راس آن خواسته های مالک یا سازنده است. همچنین، میتوان کلیدهای ویژه دیجیتالی را به اشخاص خاصی ارائه داد که باید در زمانهای خاص یا در دورههای زمانی پیوسته وارد خانه شوند و بعد از آنکه کار آنها تمام شد، کلید خود به خود اطلاعات را از دست میدهد و بنابراین، به تعویض قفل در برای جلوگیری از سرقت نیازی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید