نحوه کار سیستمهای هوشمندسازی ساختمان BMS – مجتمع فنی پایتخت

سیستم حرارت مرکزی با موتورخانه هایی طراحی شده با روش های متداول که استفاده از آنها در کشور ما از دیرباز مرسوم بوده است، بدلیل عدم وجود سیستم های کنترل عملکرد مناسب می توانند هزینه های مصرف انرژی (سوخت و برق) را در ساختمان به شدت افزایش دهند. هوشمند سازی سیستم های ساختمانی هم از نظر بالا بردن استانداردهای آسایش زندگی و هم از نظر بالا بردن راندمان عملکرد تجهیزات در سالهای اخیر در کانون توجه قرار گرفته است. برای اینکه عملکرد تجهیزات به کار رفته در ساختمان را در هر لحظه نشان دهیم و بتوانیم همه تجهیزات از را از یک نقطه کنترل کنیم از یک اتاق کنترل استفاده می کنیم. نقطه تنظیم (Set point) دما کاهش یافته و سیستم گرمایش، انرژی کمتری برای گرم کردن ساختمان مصرف می کند. مشاوره هوشمند سازی ساختمان خدمت نوینی برای ارائه راه حل هایی جهت استفاده کاربردی و مفید با هزینه قابل قبول و همچنین اجرای صحیح این سیستم است. هوشمند سازی خانه میتواند بسیاری از این چالش ها را برطرف کند مثلا با استفاده از یک دستیار صوتی هوشمند میتوان عملکردهایی مانند روشن کردن چراغ را از طریق فرمان صوتی انجام داد، با اجرای یک سناریو وضعیت کلی خانه را مدیریت کرد و از طریق سیستم هشدار امنیت آنها را افزایش داد.

از آنجایی که یکی از مشکلات انبار های بزرگ ، عدم توانایی در گردآوری اطلاعات و تسهیم اطلاعات مورد نیاز هر بخش است،استفاده از سیستم هوشمند انبارداری ارگ می تواند بسیاری از عملیات مورد نیاز مدیریت کالا در انبار نظیر ورود و دریافت کالا ،طبقه بندی ،جانمایی و نگهداری ،برداشت ،تحویل،خروج و انتقال کالا رابصورت هوشمند از طریق کنترل و مانیتورینگ از راه دور به انجام برساند. همانطور که می دانید با توجه به حساسیت ویژه اتاق سرور و مبحث نگهداری اطلاعات ،می بایست بصورت شبانه روزی سرورهای شرکت و سازمان ها را سرویس دهی کرد. با توجه به گران تر شدن روزانه انرژی و حامل های آن افراد و ساختمان های تلاش می کنند که هزینه ها و مصارف خود را کم کنند. طرح هوشمندسازی سیستم های آبیاری در فضاهای شهری راه حلی ایده آل برای نظارت بر نیازهای آبیاری است و می تواند باعث صرفه جویی در مصرف آب با توجه به بحران کم آبی شود. افراد دارای معلولیت بعضا محدودیت های فیزیکی کم و زیادی را تجربه میکنند. این افراد میتوانند با استفاده از سیستم هوشمند سازی خانه زندگی با آسایش بیشتری را تجربه کنند. پارکینگ هوشمند علاوه بر اینکه باعث ایجاد بهبود در ترافیک پارکینگ و کاهش زمان ورود و خروج خودروها می شود بلکه کارکرد سیستم تهویه و تخلیه هوا را کنترل می کند و با استفاده از تجهیزات سنجش میزان کیفیت آلودگی AQS ،باعث کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی در داخل پارکینگ می شود.همچنین با بهره مندی از یک سامانه هوشمند امکان رزرو محل پارک مناسب برای افراد فراهم می شود.

بلکه باید به شرکتها و مهندسان درخواست داد تا یک نمونه مطابق شرایط خودتان بسازند. کنترل هوشمند مراکز اداری-تجاری علاوه بر اینکه سبب رضایتمندی و آرامش مراجعین و خریداران می شود بلکه باعث ایجاد امنیت و صرفه جویی در منابع انرژی و بطور کلی آسایش شرکت ها و فروشندگان و تمرکز آن ها بر رقابت می گردد. هنگامیکه شما بیرون منزل هستید خانه هوشمندتان اتفاقات را به شما اطلاع می دهد.بطور نمونه در هنگام آتش سوزی سیستم امنیتی تعریف شده برای خانه ،سیستم اطفاء حریق را بطور اتوماتیک به کار می اندازد،به آتش نشانی زنگ می زند،درب های اضطراری را باز می کند و بدون حضور شما مراحل اطفاء حریق را بصورت خودکار انجام می دهد. همچنین با اتصال سیستم امنیتی مرکز تجاری به مراکز پلیس ،سیستم امنیتی به روز تری خواهید داشت. سیستم هوشمند ساختمان در مراکز اداری-تجاری شرایطی را فراهم می آورد که به راحتی و از راه دور بتوان تاسیسات و لوازم الکترونیکی موجود مانند کنترل روشنایی فضاهای مشاع ،مباحث امنیتی فیزیکی ،کنترل تردد ،تاسیسات مکانیکال و الکتریکال را کنترل کرد و به پورتال مرکزی مجتمع متصل شد. سیستم انبارداری هوشمند ارگ با بهره گیری از نرم افزار و سخت افزارهای هوشمند به جمع آوری کامل اطلاعات و داده ها می پردازد و یک منبع یکپارچه از اطلاعات را در اختیار شما قرار می دهد.

اما راه های ارتباط بین سیستم های مختلف ساختمان چیست؟ پیشتر در مقاله خانه هوشمند به معرفی مزایای آن پرداختیم اما اکنون میخواهیم به طور ویژه بفهمیم کدام طبقه و دسته از جامعه نیاز بیشتری به هوشمند سازی خانه دارند و خانه هوشمند چگونه به آنها کمک می کند. ضمناً تمام پتانسیل های موجود هوشمندسازی در این بخش دیده خواهد شد. خانه هوشمند با مجموعهای حرفه ای و باتجربه آماده همکاری در بخشهای مشاوره، طراحی، نظارت، ارائه تجهیزات، نصب و راه اندازی و راهکارهای جامع در زمینه هوشمندسازی ساختمان میباشد. در این حالت لازم است پرده ها را بکشید، چراغ های اضافه را خاموش کنید. این سیستم با رصد کردن خانه و مشاهده عدم وجود تحرک، سیستم گرمایش یا سرمایش را به حالت تعلیق در میآورد و اینگونه تا 40 درصد در هزینه های انرژی صرفه جویی میکند. برای تحقق این امر لازم است شرایط محیطی مناسبی در اتاق های سرور فراهم کرد و نظارت لحظه به لحظه به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید