نحوه کار سیستمهای هوشمندسازی ساختمان BMS – مجتمع فنی پایتخت

این فناوری در سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده است؛ اما با وجود استفاده گسترده از X10 میتوان گفت امروزه X10 یک فناوری منسوخ شده است. برخلاف سایر سیستمهای هوشمندسازی که تا به اینجا معرفی شدند؛ پروتکل UPB، یک تکنولوژی هوشمندسازی با سیم محسوب شده که در سال ۱۹۹۹ راهاندازی شده است. تا اینجا گفتیم که منظور از هوشمند سازی ساختمان فقط به معنای استفاده از گجت های هوشمند در یک ساختمان مدرن نیست. با روشنکردن یک دستگاه سازگار با Insteon، این دستگاه بهصورت خودکار به شبکه اضافه میشود. اگر شما هم جزو افرادی هستید که از حمل کردن کلید با خود ناراحت هستید ، می توانید با هوشمند سازی قفل های قسمت ها مختلف ساختمان به راحتی و بدون داشتن کلید درب ها را باز و بسته کنید . ایده ی داشتن یک خانه هوشمند به قرن ها پیش بر می گردد. در اصل، Z-Wave Plus صرفاً یک تکرار در استاندارد Z-Wave است. مانند Samsung SmartThings، Wink نیز یک کنترلکننده مرکزی (هاب) بوده و امکان اتصال Z-Wave و Zigbee را فراهم میکند. اهمیت پیدا کردن مباحثی مثل کاهش خطاهای انسانی در کنترل و نظارت بر سیستم های امنیتی ساختمان از یک جهت و پررنگ شدن نقش بهینه سازی در مصرف انرژی ساختمان بعد ازرایج شدن تعرفه های آزاد و بدون سوبسید برای انرژی های مصرفی از سوی دیگر منجر به تبدیل شدن سیستم های هوشمند سازی ساختمان به عنوان جزء جدایی ناپذیر در هر پروژه ساختمانی مدرن و شیک شد.

از اینرو علاوه بر معرفی سخت افزارهای مناسب شیوه کار و پروژههای عملی هم در مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی دیجی اسپارک، منتشر میشوند. ما در این قسمت تمام پروتکل هایی که در صنعت ساختمان استفاده می شود را بیان کردیم. با استفاده از پروتکلهای خانه هوشمند، دستگاههای خانه شما از جمله چراغهای هوشمند، ترموستات، سوئیچها و دستیاران خانه (Home Assistants) قادر به “صحبتکردن” خواهند بود. با استفاده از تجهیزات مدرن خانه هوشمند، امکانات جدیدی در ساختمان ایجاد می­ شود که باعث صرفه ­جویی در انرژی و وقت افراد خواهد شد. در خصوص زیر ساخت های مربوطه به استفاده از تکنولوژی در ساختمان ها سؤال های زیادی مطرح است. Zigbee یکی دیگر از روشهای هوشمندسازی ساختمان است. KNX یک پروتکل باز است که برای دههها در بازار عرضه شده و همچنان یکی از محبوبترین روشهای هوشمندسازی ساختمان بشمار میآید. چراکه ایجاد لینکهایی که امکان کنترل خارجی توسط یک دستگاه Insteon دیگر را فراهم کنند، غیرممکن است. همانطور که اشاره شد دستگاههای Z-Wave و Zigbee شبکههای مش را تشکیل میدهند؛ اما Insteon یک شبکه ad hoc بیسیم ایجاد میکند. یک سوم انتشار گازهای گلخانه ای جهان توسط ساختمان ها می باشد.

BMS در تنظیم و کنترل سیستم های ولتاژ بالا بدون تأثیر بر راحتی ساکنین در داخل ساختمان کمک می کند. خانه هوشمند گوزن زرد ارائه دهنده جدیدترین راهکارهای هوشمند سازی ، یکپارچه سازی تجهیزات بر بستر فیبر نوری (تلفن، آیفون تصویری، ماهواره، تلویزیون، اینترنت و…)، اماکن تجاری و هوشمد سازی تأسیسات است. از نظر فنی، سیگنال Z-Wave با تأخیر کم و با پایداری بالا ارائه میشود. مصرف انرژی کم: یکی از اصلیترین مزایای انتخاب Zigbee برای اتوماسیون خانههای هوشمند، مصرف برق بسیار کم آن است. علاوه بر این، خوشبختانه از ابتدای راهاندازی پروتکلها تا کنون بسیاری از روشهای اتوماسیون خانگی پیشرفت کرده و تکامل پیدا کردهاند. فرکانس Z-Wave از باند فوقالعاده محبوب ۲.۴ گیگاهرتزی بسیاری از محصولات بیسیم پایینتر است؛ بنابراین فرکانس Z-Wave و سایر محصولات بیسیم با یکدیگر تداخل پیدا نمیکند. از نظر فنی، شبکههای Insteon شامل اتصالات بیسیم امواج رادیویی (RF) و سیم برق هستند. Z-Wave از فناوری شبکه mesh یا شبکه ad hoc بیسیم استفاده میکند. در اغلب ساختمان ها از دیزل ژنراتورها به عنوان پشتیبان برق اصلی ساختمان استفاده می شود. قبل از اینکه با انواع پروتکل های هوشمند سازی ساختمان آشنا شویم بهتر است او بدانیم هوشمند سازی ساختمان چیست؟

سیگنال کنترلی می تواند در انواع مختلف الکتریکی (ولتاژ و جریان) و یا مکانیکی صادر شود. کلیدهایی که در مسیر سیم های ورودی و خروجی ترانسفورماتور قرار می گیرد باید قابلیت قطع و وصل اتوماتیک را داشته باشند. یکی از داغ ترین فناوری های پیشرفته را می توان در سیستم های امنیتی و به خصوص دوربین های امنیتی دید. مانند پروتکل Z-Wave، در پروتکل Zigbee نیز از فناوری شبکه مش استفاده میشود. دستگاههای یک خانه هوشمند از طریق چندین فناوری با یکدیگر و همچنین هابهای خانه هوشمند ارتباط برقرار میکنند. وجود بیش از ۱۲۰۰ دستگاه سازگار با Zigbee : Zigbee یک پروتکل آسان برای توسعهدهندگانی است که قصد طراحی محصولات جدید و سازگار با این پروتکل را دارند. این تکنولوژی میتواند شما را به روشهای جدید و مهیجی سرگرم و مطلع کند. شما خانه تان را هوشمند کنید و با خیال راحت به مسافرت بروید. فناوریهای جدید اتوماسیون خانه بهصورت مدام به بازار معرفی میشوند. با اتوماسیون خانگی، انرژی، آب و سایر منابع به طور موثرتری استفاده می شود که به صرفه جویی در منابع طبیعی و پول برای مصرف کننده کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید