نقش هوشمند سازی خانه در امنیت چیست ؟

به طور مثال دوربین های مدار بسته را چک کنید، سیستم های صوتی را مدیریت کنید، پکیج یا کولر گازی را روشن کنید و دیگر سیستم های ساختمان را با یکدیگر یکپارچه کرده و آن ها را مدیریت می کنید. از طرفی دیگر امنیت را برای ساکنین افزایش می دهد و انجام کار ها را آسان تر می کند. از جمله می توان به مواردی چون آبیاری باغچه ها ، تعیین میزان دما ، شدت نور مناسب در منزل ، مدیریت مصرف انرژی ، امنیت کافی بدون صرف هزینه اضافی و غیره اشاره نمود. در زیر به چند نمونه ساختمان هوشمند با کاربری های مختلف اشاره می کنیم تا درک بهتری نسبت به این گونه ساختمان ها حاصل شود. پایش مداوم بخشهای مختلف ساختمان، اعمال فرمان به بخشهای مختلف ساختمان جهت متعادل ساختن عملکرد تجهیزات مختلف در ساختمان، و کاهش انرژی تا ۴۰ درصد، از اهداف این سیستم میباشد. سیستم مدیریت هوشمند ساختمان سعی دارد تا با بهره گیری از فناوری های کنترلی، مدیریت منابع و رخدادهای یک ساختمان را بسته به نوع کاربری آن (مسکونی، اداری، تجاری و …) در دست بگیرد. صنعت هوشمند سازی ساختمان جای رشد زیادی دارد و به جرأت می توان گفت بازار کار این رشته جزو معدود کارهایی است که هنوز اشباع نشده است.

این نرم افزار رابط کاربری ساده ای دارد و استفاده از آن برای تمامی کاربران ساده می باشد و نیاز به دانش خاصی ندارد. تمامی محصولات این شرکت با استاندارد های ISO 9001 و استاندارد مدیریت انرژی ISO 5001 و همچنین سیستم مدرن مدیریت زیست محیطی و استاندارد ISO 14001 و تولید می شود. شاید در گذشته ای نه چندان دور تمامی این موارد در حد رویا بود و حداقل برای خانواده هایی با سطح متوسط اقتصادی غیر ممکن بود اما این روزها با افزایش روز افزون تولید کننده های تجهیزات ساختمان هوشمند با قیمت مناسب داشتن یک خانه هوشمند برای بسیاری از اقشار جامعه چیزی دور از دسترس نیست و به راحتی امکان پذیر است . در یک پروژه خانه هوشمند، به مجموعه سختافزار و نرمافزارهایی که جهت مانیتورینگ و کنترل یکپارچه تجهیزات و وسایل در ساختمان نصب میشود BMS گویند. سامانه ی BMS، توسط یک شبکهی به هم پیوسته، تمامی امکانات ساختمان را بصورت یکپارچه به وسیله یک نرمافزار، بروی سرور قرار داده و یک اپراتور حرفهای آن را کنترل مینماید. این سامانه توسط یک شبکه بههمپیوسته، تمامی امکانات ساختمان را بصورت یکپارچه به وسیله یک نرمافزار، بروی سرور قرار داده و یک اپراتور حرفهای آن را کنترل مینماید.

در سیستم BMS مصرفکنندگان و افراد داخل ساختمان به سیستم مدیریتی BMS دسترسی نداشته و موارد کنترلی و نظارتی توسط اپراتور حرفهای فرمان دهی میشود. در این سیستم، یک سطح هوشمند منطقی برای کاربر تعریف میشود، و سیستم اتوماسیون ساختمان در تمامی فضاها، برنامهریزی و کنترل می شود، و در قالب سناریوهای هوشمند با سطح دسترسی برنامهریزیشده، قابلاجرا می باشند. در سیستم SMART ، یک سطح هوشمند منطقی برای کاربر تعریف میشود که با برنامهریزی و کنترل اتوماسیون ساختمان در تمامی فضاها، و با سطح دسترسی برنامهریزیشده در قالب سناریوهای هوشمند، قابل اجرا است. اگر کاربر مایل به کنترل خانه از راه دور و خلق سناریو باشد، داشتن و استفاده از یک دستگاه کنترل مرکزی ضروری است. و بیشتر نرم افزارهای ارزیابی و مانیتورینگ تاسیسات و تجهیزات ساختمان یا همان BMS این روزها فارسی و بسیار کاربر پسند شده اند . تجهیزات این خانهها همان تجهیزات عادی ساختمان است و تنها تفاوت آنها در اجرا و نحوه کابلکشی و نقشه مهندسی آن میباشد، که توسط طراح سیستم به مهندس برق و تأسیسات ساختمانی ارائه میشود. از علم مهندسی برق و الکترونیک، تأسیسات ساختمانی و شبکههای کامپیوتری و برنامهنویسی در هوشمند سازی ساختمان استفادهشده است.

شرکت ارگ با بیش از ۲ دهه سابقه فعالیت، انواع پلتفرمهای مدیریت هوشمند ساختمان و هوشمندسازی خانه را ارائه میکند. طراحان پیادهسازی این خانهها با توجه به نیاز کارفرما و بودجه اقتصادی آنها به طراحی و تجهیز ساختمان میپردازند. بنابراین توجه به راهکارهای ارائه شده در این بخش برای کنترل خودکار عملکرد موتورخانه های سیستم های حرارت مرکزی می تواند در کاهش مصرف انرژی بخش ساختمان به خصوص در کشور ما بسیار چاره ساز باشد. سیستم آبیاری : با استفاده از هوشمند سازی می توانید به آسانی شیوه آبیاری باغچه منزل تان را برنامه ریزی کنید در اصل این کنترلر میزان آب مصرفی و دمای آب را با توجه به وضعیت آب و هوایی تعیین کرده و حتی در صورت نبود شما نیز آن را بر طبق برنامه انجام میدهد. کنترل درب پارکینگ : این کنترلر وضعیت درب پارکینگ را به شما اطلاع داده و شما می توانید از راه دور قبل از رسیدن به منزل آن را کنترل کنید. زیرا تمام این مراحل می تواند به صورت یک سناریو به دستگاه کنترلر داده شود و هر وقت شما خواستید این سناریو اجرا شود.

دیدگاهتان را بنویسید