نقش هوشمند سازی خانه در امنیت چیست ؟

1. خروجی: خروجی مدار، معمولاً مصرفکنندهها و یا عملگرهایی هستند که به محض دریافت فرمان، عملی را انجام میدهند، بهطور مثال با تغییر وضعیت اهرم شیر گاز، مسیر گاز مسدود شده و از نشت گاز جلوگیری میشود. توجه داشته باشید که وجود موانعی مثل دیوار بهشدت بر برد دسترسی تجهیزات اثر گذاشته و آن را کاهش میدهد. سیستم آبیاری هوشمند از طریق باز و بست کردن شیر آب برقی چه زمانی که در خانه حضور دارید و چه زمانی که کیلومترها از منزل خود دور هستید به آبیاری گیاهان و گلهای شما میپردازد بنابراین زمانی که به مسافرت میروید دیگر لازم نیست که نگران خشک شدن گل و گیاهان خود باشید چراکه میتوانید با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند در منزل خود و نصب اپلیکیشن خانه هوشمند از راه دور این سیستم را کنترل کرده و تمامی گلها و گیاهان خود را آبیاری کنید. با استفاده از محصولات برترین برندهای جهانی فعال در IoT و تلفیق آن با دانش برنامه نویسی و معماری و الکترونیک، کنترل اجزای ساختمان شما با نرم افزار های تلفن همراه، دستیارهای صوتی نظیر گوگل، آلکسا و سیری، ریموت کنترل های تابعی و اتوماسیون در دستان شما قرار دهیم تا در هر لحظه عملکردهای ساختمان هوشمند خود را در اختیار داشته باشید.

مزیتی که با قرارگرفتنمان در عصر گرمایش جهانی میتواند یک راهحل پایدار باشد. هوشمند سازی امر پیچیدهای است که باید از طریق متخصصان این صنعت انجام شود شرکتهای مختلفی برای این کار در ایران وجود دارد که میتوان از اینترنت با آنها ارتباط برقرار کرد. وسایل خانه هوشمند بهوسیله یک زیربنای ارتباطی پیشرفته با یکدیگر در ارتباط میباشند که در آن کلیه سیستمها بهصورت مرکزی مانیتور و کنترل میشوند، لذا علاوه بر صرفهجویی در انرژی، لذت زندگی را دوچندان خواهد کرد. در این ساختار، وسایل کنترلکننده، سیگنالهایی را تولید میکنند که از طریق شبکه برق موجود در ساختمان و یا با کمک سیگنالهای RF، منتقلشده و دستگاه موردنظر را در مقصد کنترل میکنند. به عنوان مثال از تکنولوژی برای ساخت دستگاه های صنعتی استفاده می شود. اما در صورتی که شما ساکن یک ساختمان قدیمی، مثلا ساختمانی که ده سال از ساخت آن می گذرد،باشید نیز می توانید با ایجاد تغییرات جزیی خانه را به سیستم هوشمند مجهز نمایید.

در این صورت اگر بخواهید یک ساختمان را بعد از اتمام مراحل ساخت هوشمند سازی نمایید باید آن را تا حدودی تخریب کرده تا امکان کابل کشی برای شما فراهم شود و بتوانید سیم ها را از خانه عبور دهید؛ اما در صورتی که بخواهید هوشمند سازی بدون تخريب را انتخاب کنید روش دوم یعنی هوشمند سازی بی سیم برای شما مناسب است. هوشمند سازی بدون تخريب این امکان را برای همه به وجود آورده است تا خانه ها و ساختمان ها را بعد از ساخت نیز به سیستم هوشمند مجهز کنند. ممکن است هر یک از این گرهها در شبکه با یکدیگر صحبت کنند (ارتباط برقرار کنند). ساختار ارتباط بیسیم: در ساختار ارتباط بیسیم، انتقال اطلاعات از طریق امواج الکترومغناطیس و یا نور مادونقرمز انجام میگیرد و دیگر به کابلکشی مجزا نیازی نیست. آیا باید برای هوشمند سازی تمام ابزار از یک برند باشد ؟ اما امکان استفاده از چند برند نیز مشکلی ایجاد نمیکند. استفاده از یک برند باعث همگام سازی بهتر موارد بوده و اختلالات سیستم را به حد کمتری میرساند. فکر میکنید اگر بتوانید تمامی تجهیزات خانه هوشمند خود را از طریق یک وسیله جانبی کنترل کنید، آن وسیله چه میتواند باشد؟ امروزه به خصوص در کشورهایی مانند ایران این سیستم هوشمند کمتر شناخته شده است و هر چه که میزان شناخت از این سیستم بیشتر شود و از مزایای آن بیشتر گفته شود تعداد کسانی که تمایل به هوشمند سازی خانه و محیط کار و…

ساختار ارتباط با سیم: در این ساختار، سرخطهای روشنایی و مصرفکنندهها، از بخشهای مختلف یک ساختمان هوشمند به یک تابلوی برق مرکزی ارتباط مییابند و در آنجا به فعالسازها متصل میشوند. ماژول سرمایش و گرمایش، ماژول تایمر، ماژول فعالساز رله یا سوئیچ، ماژول منبع تغذیه، ماژول درگاه ارتباط USB، ماژول رابط Universal(ورودی دیجیتال و آنالوگ) و ماژول کنترل پرده، ازجمله اجزای تابلوی مرکزی میباشند. سیستمهای روشنایی: کنترل روشنایی و نورپردازی طبق سناریوهای مختلف مانند سناریوی خواب، سناریو مطالعه و غیره، زمانبندی کردن روشنایی، استفاده از سناریوهای حساس حرکتی، کنترل میزان و شدت نور، کنترل متناسب با تردد و روشن و خاموش شدن چراغها متناسب با برنامه زمانی، ازجمله امکانات وسایل روشنایی خانه هوشمند است. لامپهای RGB، لامپهای هالوژن ۲۲۰ ولت باقابلیت کنترل شدت نور، لامپهای LED باقابلیت کنترل شدت نور، موتور پرده و موتور اهرمی شیر گاز یا آب ازجمله خروجیهای تجهیزات خانه هوشمند میباشند. ازجمله این سنسور ها میتوان به سنسور دما. در هوشمند سازی خانه عملگرهای مختلف شامل رله ها و دیمرها هستند که با استفاده از رابط های مختلف فرمان های مرکز کنترل را روی سرخط تجهیزات اجرا می کنند. در زیر چند نمونه از سنسور های استفاده شد در خانه های هوشمند را میبینید.

دیدگاهتان را بنویسید