هزینه هوشمند سازی ساختمان – چگونه با کمترین هزینه یک خانه هوشمند لوکس داشته باشیم

سنسورهای حرکتی نصب شده کنار درب در افزایش امنیت و کنترل عبور و مرور نیز نقش مهمی دارند. درست است که هزینه اولیه هوشمندسازی خانه ممکن است گران تمام شود اما به مرور زمان متوجه خواهید شد سرمایهگذاری هنگفتی را انجام داده اید. اگر شما هم می خواهید پاسخ دقیق تری به این سؤال که هوشمند سازی ساختمان چیست؟ به عنوان مثال اگر تنها نیاز به اجرای سیستم روشنایی هوشمند باشد هزینه چندانی نیاز ندارد. در نتیجه نکته مهمی که پیش از این در متن به آن اشاره شد، مطلوبیت و ایده آل های مورد نظر شما از واحدهای هوشمند به عنوان کاربر نهاییست و هزینه ای که حاضرید برای داشتن یک سیستم هوشمند برعهده بگیرید. پرده هشومند یا پرده برقی محصولی است که خیلی از افراد حتی برای خانه هایی که کاملا هوشمند نیستند تهیه می کنند . یک خانه هوشمند به تنهایی قادر است آسایش افراد را فراهم کند و حتی در صورت غیبت صاحب خانه نیز این ساختمان ها می توانند برخی از شرایط لازم جهت محیط را تامین کنند. این سیستم هم یکی دیگر از سیستم های هوشمند ساز خانه است که با اتصال به اینترنت می توانید آن سبک از موسیقی هایی که مورد علاقه شماست را دانلود و پخش کند.

خوراک دهنده ی حیوانات خانگی که متصل به اینترنت هستند می توانند در مراقبت از آنها به شما کمک کنند. هوشمندسازی صنعتی در کارخانه های علاوه بر اینکه در روند سرعت تولیدات کارخانه ها موثر است، باعث صرفه جویی در مصرف انرژی منابع فیزیکی و انسانی نیز میشود و به بهبود کارآیی نیروی انسانی نیز کمک می کند. بنابراین برای استفاده در ساختمان های قدیمی و از پیش ساخته شده چندان مناسب نیست. راهکارهای ساده موثر و بهینه برای سیستم های برقی ساختمان به دست می آید. در واقع امواج رادیویی به عنوان بستر ارتباطی سیستم هوشمند می باشند و فرمان ها از طریق سیگنال های بدون سیم ارسال و دریافت می شوند. در روش هایی که ارتباط بین سنسورها، کنترلرها و عملگرها از طریق کابل برقرار می شود از پروتکل هایی مانند BACnet ،M-bus ،KNX ،Modbus به عنوان پروتکل های هوشمند سازی با سیم استفاده می شود. در اغلب ساختمان ها از دیزل ژنراتورها به عنوان پشتیبان برق اصلی ساختمان استفاده می شود.

شکی نیست که هوش مصنوعی در زمینه خانه هوشمند هم حرفی برای گفتن دارد. از میان این همه شرکت و مجموعه هایی که به صورت تخصصی مشغول به فعالیت در این زمینه هستند، به کدام یک می توانیم اعتماد کنیم؟ به کمک این سیستم می توانیم تجهیزات ساختمان را کنترل کنیم. سیستمهای سرمایشی و گرمایشی میتوانند شامل تجهیزات مرکزی و تجهیزات محلی باشند. و سپس به سراغ پروتکل ها بریم اما به زبان ساده، پروتکل و سیستمهای هوشمندسازی خانه وسیلهای برای برقراری ارتباط بین دستگاههای مختلف است. وقتی در مورد هوشمند سازی خانه یا ساختمان صحبت می شود، همه ی افراد به شدت به همچین خانه ای ابراز علاقه می کنند. چرا که می توانند قبل از ورود به ویلا، سیستم سرمایش- گرمایش را روشن کنند تا وقتی وارد ویلا می شوند دما مناسب باشد. این ساختمان ها به ساکنین این امکان را می دهند که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کنند و امنیت آن و آرامش آن ها را تامین می کند. تکنولوژی ساختمان های هوشمند و هوشمند سازی خانه از تکنولوژی های جدیدی است که در ساخت خانه های جدید از آن استفاده می شود. جالب است بدانید که پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ساختمان تنها برای ساختمان های جدید و در حال ساخت نیست.

بنابراین مقدار دقیقی از هزینه پیاده سازی سیستم BMS را نمی توان بیان کرد. از طرفی برای استفاده از تجهیزات خانه هوشمند بی سیم نیازی به تغییر سیم کشی نیست تنها باید کلیدهای قدیمی را درآورده و کلیدهای جدید را جایگزین کنید. همچنین، اگر شبکه اینترنت قطع شود کنترل تجهیزات نیز از طریق موبایل امکان پذیر نیست. از دیگر مشکلات هوشمند سازی سیمی این است که اگر روزی تصمیم به ارتقاء سیستم هوشمند منزلتان گرفتید بسته به تجهیزاتی که به کار میبرید باید سیمکشی ساختمان را مجددا تغییر دهید. تاسیسات خانه های هوشمند همگی با یک سیستم کلی قابل کنترل هستند و کار را برای ساکنین بسیار آسان می کند. هوشمند سازی ساختمان هم دوران اولیه ورود خود به بازار و انحصاری بودن در میان قشر مرفه جامعه را گذرانده است و در حال حاضر قیمت هوشمند سازی ساختمان به نحوی تعیین میشود که تعداد بیشتری از خانواده ها می توانند حتی خانه قدیمی خود را نیز هوشمند کنند و مفهوم رفاه و آسایش ، ایمنی و امنیت را در یک زندگی لوکس و مدرن تجربه کنند . تجهیزاتی که این پروتکل را ساپورت می کنند باید توسط شرکت ASHRAE تایید شوند.

دیدگاهتان را بنویسید