هوشمندسازی تکنولوژی فناوری اطلاعات خانه ی هوشمند ادوات و تجهیزات

افراد باید با توجه به سبک زندگی خود و همچنین میزان بودجه و پس از بررسی مزایا و معایب سیستم هوشمند سازی ساختمان، تصمیم به استفاده از این سیستم برای هوشمند ساختن خانه یا ساختمان خود بگیرند. در صورتی که ساختمانی در حال ساخت است بهترین روش از ابتدا سیم کشی مخصوص می باشد. با وجود توپولوژی غیرمتمرکز، این سیستم از طریق یک واحد مرکزی کار نمیکند؛ این بدان معناست که هر واحد متصل شده به اکوسیستم KNX، به خودی خود هوشمند بوده و برای عملکرد خود به قسمتهای دیگر متکی نیست. درواقع تجهیزات مرکزی معمولاً در موتورخانه واقع میباشند که ازجمله آنها میتوان به چیلر، دیگ آبگرم، پمپهای سیستم، برج خنککننده و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.از طرفی تجهیزات محلی نیز شامل فنکوئلها، کولرها و هواسازها بوده که از طریق سیستم BMS میتوان چه انواع محلی و چه تجهیزات مرکزی را در زمانهای مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود. بررسی این سیستم و رفع اشکال آن نیازمند دانش تخصصی بوده و مردم به راحتی نمیتوانند اشکالات آن را یافته و رفع کنند. یکی دیگر از راههای افزایش ایمنی سیستم کنترل دربهای ورودی و اتصال آن به دوربینهای مداربسته و دستگاههای ثبت ورود است که ایمنی سیستم را به طرز چشمگیری بالا میبرد.

ولی تجهیزات خانه هوشمند بخش کوچکی از یک سیستم BMS است . معمولا اجرا و راهاندازی این سیستم نیازمند سیمکشیهای متعدد و پیچیده، برقکشیهای گسترده یا راه اندازی دستگاههای مختلف است. دراینصورت منزل شما هوشمند شده البته نمیتوان اظهارکرد که BMS کاملا در آن اجرا شدهاست . قبل از آگاهی در مورد تجهیزات هوشمند سازی ساختمان و خانه بهتر است به این نکته اشاره کنیم که درست است که می توان در ساختمان های مختلف هوشمند سازی را اجرا کرد، اما قبل از اجرایی کردن آن در وهله اول باید زیر ساخت های لازم جهت هوشمند سازی فراهم شود. پکیج هوشمند سازی خانه متشکل از اجزای مختلف بوده که تأثیر به سزایی در هزینه آن دارند و به صورت هماهنگ و برنامه ریزی شده عمل می کنند. لیمیت سوئیچ ها و میکروسوئیچ ها نیز به عنوان تجهیزات کنترلی در فلوترها کاربرد دارند. تفاوت دیگری که در این بحث وجود دارد ، متفاوت بودن منزل هوشمند و BMS در هزینه اجرایی آن است که BMS به مراتب هزینه بالاتری خواهد داشت . از این رو، عیبیابی آن نیازمند نیروی متخصص میباشد. هدف از هوشمندسازی ساختمان چیست؟ در ادامه تعریف هوشمند سازی ساختمان نظیر هوشمند سازی ساختمان اصفهان بهتر است به توضیح بیشتر در مورد اینکه هوشمندسازی ساختمان چه مزایایی دارد، بپردازیم.

همه نوع لوازم آشپزخانه در دسترس هستند، اعم از قهوه سازهای هوشمند که میتوانند به محض اینکه هشدار قطع شود یک فنجان قهوه تازه برای شما دم کند؛ یخچالهای هوشمند که تاریخ انقضا را حفظ میکنند، فهرست خرید تهیه میکنند و یا حتی براساس مواد غذایی موجود، دستور پخت فراهم میکنند؛ ارام پزها و سرخ کنها و در اتاق رختشویی، ماشین لباسشویی و خشک کن. این بخش مهمترین و بزرگترین جزء یک سیستم BMS بوده و هسته مرکزی آن می ­باشد.هوشمند سازی ساختمان گاهی اوقات از یک کامپیوتر نیز به جای این سیستم استفاده می ­گردد ولی در اغلب موارد این بخش مستقل بوده و فقط از طریق کامپیوتر برنامه ­ریزی و کنترل می­ گردد . فیلم زیر نمونهای از یک خانه هوشمند زیبا است که نودید پلاس پیشنهاد میکند دیدن آن را از دست ندهید. این خانه ها را می توان از طریق سیستم های بیسیم یا با سیم راه اندازی کرد. برای مثال اگر مشکلی در سیستم روشنایی منزل پیش آید دیگر مانند خانههای سنتی خود فرد نمیتواند مشکل را رفع نماید و باید از متخصصان خانههای هوشمند کمک بگیرد. هوشمند سازی ساختمان در اختیار گرفتن کردن تمام امکانات ساختمان از امکانات موتورخانه گرفته تا سیستم های الکتریکی و مکانیکی آن است .

در صدر اشاره کردیم که در هوشمند سازی ساختمان انگیزه اصلی در اختیار گرفتن امکانات و مانیتورینگ آنهاست . ما نقشه روش رسیدن بهاین انگیزه را به دنبال این مقاله به شما یاد خواهیم داد. در سیستم هوشمند با انتقال کدهای ریموت به کلیدهای سیستم هوشمند می ­توان با استفاده از یک صفحه نمایش لمسی تمامی تغییرات مورد نیاز را اعمال کرد. با به کار بردن یکی از راه حل های زیر می توانید نیاز امروز صنعت برای راندمان بهتر انرژی را برطرف سازید. نمی دانید که یک خانه هوشمند شده با plc چگونه کار می کند ؟ اشخاصی میتوانند درآمد شایسته ای دراین باره داشته باشند که ابتدا باید با تاسیسات الکتریکی و مکانیکی ساختمان به خوبی آشنا باشند . در خصوص زیر ساخت های مربوطه به استفاده از تکنولوژی در ساختمان ها سؤال های زیادی مطرح است. برای فعالیت در موضوع هوشمند سازی ساختمان نیازمند این است که شما در کنار برق کاری از حرفه مکانیک نیز داده هایی داشته باشید . به جهت گستردگی در ساخت و ساز و نیاز هر پروژه به یک مهندس دراین مورد , بازار فعالیت شایسته و خوبی تاسیس شده است . عملیات هوشمند سازی ساختمان در پروژه های قدیمی به دو روش اجرا می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید