هوشمندسازی خانه – سیستم هوشمند سازی ساختمان – سیستم خانه هوشمند

از طراحی و اجرای برنامه های کامپیوتری جامع و کاربردی در گوشی های هوشمند گرفته تا پیاده سازی و اجرای هوش مصنوعی در انواع دستگاهها، ابزار و امکانات شاخه های پزشکی، درمان بسیاری از بیماریها، امور نظامی، ساختمانی، راهداری و کنترل امور حمل و نقل، پروژه های اقتصادی و بورس، امور فرهنگی، هوشمند سازی ساختمان و داشتن یک زندگی امروزی و مدرن و غیره، همه و همه تا حد زیادی به شما کمک میکند بخش زیادی از کارهای روزمره و شخصی خود را به کمک هوش مصنوعی به دستگاهها و سیستمها بسپارید. با استفاده از امکانات مختلف سیستم هوشمند سازی مانند سیستم هوشمند روشنایی، سیستم هوشمند صوتی و تصویری و دیگر امکانات، انجام امور راحتتر و سطح رفاه و آسایش بیشتر میگردد. به بیان سادهتر این سیستم بر کلیه فعالیتها اعم از باز و بسته شدن درها، ورود و خروج افراد، سیستمهای روشنایی، سیستمهای تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاقها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد. به بیان سادهتر و راحت تر این سیستم که هوشمند سازی ساختمان نام دارد, بر کلیه فعالیتهای ساختمان مانند : باز و بسته شدن درها، ورود و خروج افراد در خانه ، سیستمهای روشنایی منزل ، سیستمهای تهویه مطبوع پنجرها و پرده اتاقها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد .

اگر هر یک از درها یا پنجرههایی که سنسور در آنها تعبیه شدهاند باز شود یا فعالیتی توسط سنسورهای حرکتی نصب شده تشخیص داده شود یا اگر کدهای غلط به سیستمهای کارتی یا کدی وارد شود، سیستم تمامی این موارد را به منزله ورود افراد غیرمجاز به منزل تشخیص داده و ضمن پخش آژیر، موضوع را از طریق خط تلفن متصل به سیستم و یا از طریق ارسال SMS گزارش میکند. به عبارت دیگر هوشمندسازی یا سیستم کنترل ساختمان به معنای نصب و استفاده از یک سری تجهیزات است که منجر به حفظ ایمنی و بهرهوری ساکنان میشود که برای هر مکان یا محیط طراحی شدهاند. کنترل درب ورودی و اتصال آن به دوربینهای مدار بسته و دستگاههای ثبت ورود میتواند ایمنی سیستم را بهطور قابل ملاحظه ای افزایش دهد. استفاده از سیستم هوشمند ساختمان بهطور متوسط ۲۰ درصد از مصرف انرژی و هزینههای جاری ساختمان را کم میکند. همچنین با بستن خودکار شیر اصلی گاز و قطع آب، بهطور همزمان از طریق خط تلفن متصل به سیستم هوشمند با مراکز امدادرسانی مثل آتشنشانی، اورژانس و پلیس تماس گرفته و ضمن اعلام وقوع آتشسوزی آدرس ساختمان را هم به آنها اطلاع دهد.

همچنین کاربر می تواند وضعیت سیستم را بر روی حالت خودکار قرار دهد تا سیستم هوشمند با توجه به شرایط ساختمان بهترین تصمیم را گرفته و اجرا کند. با ما همراه شوید تا اطلاعات مفیدی درباره خانه های هوشند را در اختیارتان قرار دهیم. در این مقاله ، می خواهیم به صورت کلی ، هوشمند سازی ساختمان را توضیح دهیم و مزایای هوشمند سازی ساختمان را مورد بررسی کامل قرار دهیم. در سیستم سنتی، هر کدام از این ابزارها به صورت مجزا و مستقل از هم کنترل می شوند و یا اینکه اصلاً کنترل اتوماتیک در مورد آن ها چندان وجود ندارد. با این سیستم می توانید شرایط کلی خانه و انرژی های مورد استفاده در محیط خانه را مدیریت کنید. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاهها و کاهش هزینهها میشود. کنترل روشنایی خانه شامل روشن و خاموش نمودن خودکار لامپها در منزل و یا ساختمان ، تنظیم سطح نور ، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان است.

این محصول تولید شرکت مهندس یار بوده و در آن از قطعات و سیستم هایی استفاده شده است که در داخل کشور ما نیز قابل خرید و تهیه می باشد. این شرکت در این زمینه سابقه ی بالایی داشته و در پروژه های خود ، از مهندسان ، طراحان ، و متخصصان مجرب ، با سابقه ی بالا ، استفاده می کند. مابقی موارد بالا نیز به صورت اتوماتیک برقرار می گردد و با یک کنترل از راه دور نیز می توان آن را فعال و غیر فعال کرد. سیستم اعلام حریق خانه هوشمند میتواند در هنگام بروز حادثه علاوه بر اعلام هشدار، روشنایی و تهویه راهروها و مسیرهای خروج امن را فعال کند. سیستم هوشمند اتاق سرور دارای قابلیت بازیابی خودکار می باشد و در هنگام بروز شرایط محیطی نامطلوب بطور اتوماتیک سیستم های تهویه مطبوع پشتیبان و فن های اضطراری را فعال می کند و یا سرورها را خاموش می کند. هوشمندسازی بی سیم به کمک یک تاچ پنل مرکزی قابلیت اجرا پیدا می کند که با نام ( GATE MAY ) شناسایی می شود. کنترل کننده مرکزی – تاچ پنل می تواند متناسب با نیاز کاربر هماهنگ کننده اجزای مختلف سیستم ، پردازش کننده اطلاعات و همچنین رابط سیستم با کاربر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید