هوشمندسازی ساختمان؛ از 0 تا 100 امکانات خانه های هوشمند

از طریق سیستم BMS می­ توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنین با تغییرات شرایط محیطی تغییرات لازم مورد نیاز را اعمال نمود و همچنین این سیستم می­ تواند دمای اتاق ها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهیزات اقدام نماید. اینکه روشنایی اتاق با توجه به زمانی که شما از یک فضا استفاده می ­کنید تنظیم شود و یا رنگ نورپردازی محوطه ساختمان قابل تغییر خودکار باشد هیجان­ انگیز به نظر می ­رسد. در دنیای مدرن امروز تکنولوژی بیش از پیش راهش را به خانههای ما باز کرده است. برای کار در زمینه هوشمند سازی ساختمان نیازمند این است که شما در کنار رشته برق از رشته مکانیک هم اطلاعات داشته باشید. سیستم هوشمندسازی را می­توان برای امکاناتی مانند استخر و سونا و جکوزی هم اجرا کرد. با هوشمندسازی خانه، به ارزش ساختمان شما افزوده می­ شود در نتیجه این کار مانند یک سرمایه­ گذاری است. به جای آنکه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را به خانه ی سالمندان ببرید، خانه هوشمند تان تقریبا مانند یک پرستار از آنها مراقبت خواهد کرد. هوشمند سازی ساختمان به انگلیسی Building Intelligence اصطلاحی است که برای کنترل و یکپارچه سازی تجهیزات ساختمان به کار می رود.

در پارکینگ های هوشمند اطلاعات کامل از وضعیت هر پارکینگ از طریق سنسور ها به سیستم کنترل مرکزی فرستاده می شود . با استفاده از سیستم هوشمند امنیتی و حفاظتی می­توان سیستم ­­های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را نیز به سیستم BMS متصل نموده و بوسیله آن کنترل نمود . با استفاده از سیستم محافظت هوشمند از خانه دیگر نگران آتش سوزی ، نشتی آب و ترکیدن لوله ، ورود و خروج افراد نباشید . یک خانه ی هوشمند دارای امکانات و آپشن های متفاوتی از جمله سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند، پرده های هوشمند، قفل های هوشمند، درب های هوشمند، دوربین مداربسته هوشمند و دارای قابلیت مشاهده از راه دور، دزدگیر و سیستم امنیتی هوشمند و خیلی امکانات دیگر است. کنترل روشنایی از طریق نورپردازی هوشمند خانه شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می ­­باشد. چه تصمیم دارید وضعیت امنیت خانهی خود را مشاهده کنید، نوجوانان خود را چک کنید یا هر کار دیگر، دوربینهای هوشمند میتوانند زمانی که در خانه حضور ندارید، چشم و گوش شما باشند.

آخرین نکته ای که باید در شروع هوشمندسازی ساختمان در حال ساخت به آن توجه کنید جانمایی تجهیزات مختلف است. قیمت تجهیزات خانه هوشمند بسیار بالاست ولی قطعا امنیت و رفاه بیشتری برای ساکنین به همراه دارد. محصولات خانه هوشمند گلدور موفق به اخذ استانداردهای بین المللی و اجازه فروش در کشورهای اروپایی شده اند. زیرا تمام این مراحل می تواند به صورت یک سناریو به دستگاه کنترلر داده شود و هر وقت شما خواستید این سناریو اجرا شود. با هوشمندسازی ساختمان علاوه بر ایجاد رفاه و آسایش، در وقت شما صرفه جویی زیادی می ­شود. سیستم هوشمند با توجه به اطلاعات دریافتی از این حسگرها به بخشهای مختلف ساختمان دستور داده و سریعاً تلاش میکند که شرایط ایده آل را ایجاد کند. ایجاد شرایط محیطی مطلوب در هر ساختمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. اما خانه هوشمند بخش کوچکی از یک سیستم BMS است. شما به عنوان مهندس BMS باید مشاوره های لازم را به مهندسان مکانیک بدهید تا تجهیزات و سناریوهای هوشمندسازی پروژه را درون نقشه ها درنظر بگیرند. به کمک چندین سنسور دمایی در قسمت های مختلف ساختمان، دمای محیط اندازه گیری می شود و با مقدار درخواستی کاربر مقایسه می شود.

در این قسمت قرار است 6 گامی که در بالا به آن اشاره کردیم را به مرحله اجرا برسانیم. پرده برقی که در زیر پرده سلطنتی قرار دارد باز و بسته می ­شود و نور را وارد خانه می ­کند بدون اینکه دیزاین خانه به هم بخورد. پرده برقی می­ تواند یک راه حل عالی برای پرده ­های کلاسیکی که باز و بسته کردن آنها سخت ­تر است باشد. به زبان ساده، در یک ساختمان هوشمند همه اجزا و لوازم برقی توسط یک سیستم مرکزی یکپارچه و هماهنگ از هر فاصلهای کنترل میشوند. امکان کنترل از راه دور برای اشخاص فراهم شده و این سبب آسایش بیشتر در کنار لوکس بودن تجهیزات می شود. اگر نیازها و خواستههای شما سادهتر هستند، تنها چند محصول نسبتا ارزان قیمت بیشتر راحتی یک خانهی هوشمند پیشرفته را با بودجهای بسیار کمتر فراهم میکنند. شاید برخی از این لوازم را در منازل خود داشته باشید ولی هنوز خیلی از سیستم های پیشرفته و کارامدتر ناشناخته مانده اند. مطلب پیشنهادی: بهترین سیستم امنیتی منزل، همه جانبه نگاه کنید! بعلاوه اگر اطمینان حاصل کنید که این محصولات خانگی هوشمند با یکدیگر سازگار باشند، مجموعهای را میسازید که میتوانید به مرور زمان آن را گسترش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید