هوشمند سازی ساختمان در 7 گام از 0 تا 100 به همراه فیلم و عکس

به بیانی ساده می توان گفت که سیستم bms یک سیستم مدیریتی است. هوشمندسازی ساختمان با استفاده از سیستم مدیریت ساختمان یا همان BMS (Building Management System) انجام می­ شود که به فعالیت­ های مختلف داخل ساختمان از جمله: باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم­­ های روشنایی، سیستم ­های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق ­ها و سیستم صوتی و تصویری نظارت کرده و در مواقع نیاز، تغییراتی را به صورت خودکار اعمال می­ کند. کلیه درب ها و پنجره های محافظ قفل می شوند. زمانی که از حریم خصوصی در خانه هوشمند حرف می زنیم، منظورمان اطلاعاتی است که شما درباره ی عادت ها و اتفاقات روزمره ی خانه، همسایه ها، دوستان و یا حیوان خانگی تان به شرکت های فناوری، چه بزرگ و چه کوچک می دهید. 5. امکان استفاده از لوازم پرمصرف در زمانهای پیک وجود نداشته باشد (یا مدت استفاده از وسیله (مثلاً تلفن) محدود باشد). احتمال دارد این در ذهن بیشتر اشخاص به وجود آمده باشد که خواسته از هوشمند کردن ساختمان قراردادن سوییچ های لمسی , در اختیار گرفتن امکانات با تلفن همراه و وب باشد . سیستم هوشمند ساختمان با کنترل ورودی و خروجیهای ساختمان و نظارت بر بخشهای مختلف از طریق دوربینهای مدار بسته و دستگاههای ثبت ورود و خروج و همچنین استفاده از سنسورهای حرکتی برای ثبت حرکات مختلف در محوطه ساختمان و اعلام خطر، میتواند باعث حفظ امنیت بیشتر ساختمان شود.

برای مثال اگر یک ساختمان قدیمی را بخواهید به ساختمان هوشمند تبدیل کنید، فرایند اجرای سیستم هوشمند باعث خرابی بخشهای مختلف ساختمان و اعمال هزینههای اضافی خواهد شد. اگر برای شما هم این سوالات به وجود آمده ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید . شاید همه ما بیشتر عبارت خانه هوشمند به گوشمان خورده باشد. اما خانه های قدیمی تر معمولاً هیچکدام از این امکانات را ندارند. درصورتیکه تمام سیستم ها و امکانات به عمل رفته در ساختمان به صورت کنترل با مانیتورینگ باشند می توان اذعان کرد که یک منزل هوشمند داریم . هوش سازه از برترین مجموعه ها در زمینه طراحی و اجرای امکانات و تجهیزات هوشمند سازی ساختمان ها، اعم از تجاری، اداری، مسکونی و … کمپانی نام برده با سابقه ای درخشان در طراحی خانه ای هوشمند برای شما بهترین کیفیت مطلوب را ارائه می دهد. درست است که طراحی و سفارش این سیستم ها هزینه بر است اما با کمتر شدن هزینه های جاری ساختمان بعد از مدت کوتاهی این هزینه سفارش بر می گردد و در بلند مدت بسیار در هزینه ها تاثیر دارد. همچنین ازجمله موارد مهم دیگری که در انتخاب شرکت تأمینکننده تجهیزات هوشمند سازی ساختمان باید به آن توجه کرد، نرمافزار کاربردی توسعه دادهشده توسط شرکت تولیدکننده تجهیزات است.

افراد باید با توجه به سبک زندگی خود و همچنین میزان بودجه و پس از بررسی مزایا و معایب سیستم هوشمند سازی ساختمان، تصمیم به استفاده از این سیستم برای هوشمند ساختن خانه یا ساختمان خود بگیرند. با توجه به استفاده زیاد سوختهای فسیلی، مقابله با تهدیدات زیست محیطی (گرم شدن کره زمین) بسیار مهم است. هوشمند سازی ساختمان در اختیار گرفتن کردن تمام امکانات ساختمان از امکانات موتورخانه گرفته تا سیستم های الکتریکی و مکانیکی آن است . برای مثال با استفاده از سیستم روشنایی هوشمند میتوان در مواقع عدم حضور در ساختمان و یا با کنترل از راه دور میزان نور بخشهای مختلف ساختمان را مدیریت نمود و باعث کاهش مصرف برق و در نتیجه کاهش هزینه آن شد. در خانه هوشمند دیگر نیازی به استفاده از وسایل و تجهیزات قدیمی نیست و امکانات و تجهیزات جدید باعث زیبایی فضای داخلی و دکوراسیون ساختمان و همچنین نما و محوطه بیرونی آن میشوند. مزایا هوشمند سازی ساختمان و امکانات خانه هوشمند باعث آرامش و امنیت بیشتر میشوند و زندگی را برای ساکنین خانه یا ساختمان هوشمند راحتتر و آسانتر میکنند. با استفاده از امکانات مختلف سیستم هوشمند سازی مانند سیستم هوشمند روشنایی، سیستم هوشمند صوتی و تصویری و دیگر امکانات، انجام امور راحتتر و سطح رفاه و آسایش بیشتر میگردد.

سیستم هوشمند سازی ساختمان با انجام دستورهای داده شده به آن، با خاموش نمودن و کنترل وسایل و تجهیزات، موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاهها و کاهش هزینههای مربوطه میگردد. برای مثال دیگر نیاز به کلیدهای برق قدیمی و بزرگ نیست و میتوان از یک پنل تاچ شیک و زیبا استفاده نمود و یا از نورپردازیهای مخفی برای ساختمان استفاده نمود. شما میتوانید نور این چراغهای سفارشی را کم کنید، رنگ آنها را تغییر دهید و یا شاید مهمتر از همه، نگران این نباشید که آنها را روشن گذاشتهاید یا نه! این تعامل میتواند در قالب جابجایی خودکار وسایل، روشن و خاموش شدن یا تغییری در آنها باشد. بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن شدن روشنایی و فنکوئل اقدام نماید و یا با تنها فشار یک دکمه حالتهای از پیش تعریف شدهای را اجرا نماید و دما و نور و رطوبت مکانها را در حد مطلوب تنظیم نماید. این سیستم در شرایط بحرانی مانند آتش سوزی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر مانند بالا رفتن دمای واحد یا افزایش گاز CO2 و یا دیگر گازهای سمی، میتواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته باشد. در صورت وقوع آتش سوزی یا سرقت، از طریق پست الکترونیکی (Email) یا پیام کوتاه تلفن همراه (SMS)، خبردار شود.

دیدگاهتان را بنویسید