هوشمند سازی ساختمان در 7 گام از 0 تا 100 به همراه فیلم و عکس

شما قرار نیست در خانه ی هوشمند خود، همه ی این امکانات را داشته باشید. اما توجه داشته باشید که خانههای آینده، هوشمند هستند. دسته بندی های مختلفی می توان در این زمینه ارائه کرد اما دسته بندی مورد نظر ما ساختمان ها را به دو گروه در حال ساخت و ساخته شده تقسیم می کند. به وسیله سیستم BMS می­ توان این تجهیزات را کنترل و وضعیت آنها را مشاهده نموده و فرمان های لازم را در این خصوص صادر نمود و حتی می­ توان با استفاده از حسگر اثر انگشت یا کارت مغناطیسی علاوه بر ایجاد ایمنی بیشتر به امکان طبقه ­بندی و زمان­ بندی دسترسی نیز اعمال نمود. اما بعد از گذشت چند سال با تولیدات بیشتر و افزایش رقبا عرضه کنندگان قیمت ها را کاهش می دهند و در این شرایط است که حتی اقشار متوسط اقتصادی جامعه هم می توانند از این تکنولوژی ها استفاده کنند .

با همین مثال ساده کاملا مشخص است که در همه این موارد، هوشمند سازی ساختمان انجام شده است اما در سطوح مختلف و با هزینه هوشمند سازی متفاوت . باوجوداینکه اکثر افراد در هنگام راهاندازی سیستمهای هوشند ساختمان از هابهای Zigbee، Z-Wave یا Insteon استفاده میکنند؛ اما با این حال امکان استفاده از یک هاب شخص ثالث نیز وجود دارد. در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر می ­تواند در جلوگیری از حوادث و کاهش اثرات آن نقش مؤثری داشته و به طور خودکار پیام های اضطراری را به افراد یا ارگان های ذی­صلاح ارسال نماید . به فعالیت ها و امور ساختمان ها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به شرایط محیطی، تغییرات لازم را به طور خودکار اعمال می­ نماید . با این سیستم می توانید شرایط کلی خانه و انرژی های مورد استفاده در محیط خانه را مدیریت کنید. سنسور، ابزاری برای شناسایی پارامترهای محیط اطراف مانند دما، رطوبت و غیره است که از تجهیزات جدایی ناپذیر در پکیج هوشمند سازی خانه می باشد. با این تجهیزات می­ توانند به همراه سنسور نور سطح نور محیط را با کم و زیاد شدن نور طبیعی تنظیم و یا حتی روشنایی را خاموش نمود و به این طریق در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.

برای مثال : با این سیستم می توان انرژی سلول های خورشید را در وسط روز برای روشن شدن ماشین لباسشویی به کار برد. چراغ های محوطه بیرون منزل به مدت چند دقیقه، تا زمان ترک منزل توسط فرد روشن شده و سپس خاموش می شوند. چرا باید به فکر هوشمند سازی باشیم ؟ برای اینکه خانه هوشمند به خوبی کار کند بخش های مختلفی باید با هم باشند. این مقاله به طور جامع خانه های هوشمند را تعریف می کند. این بخش مهمترین و بزرگترین جزء یک سیستم BMS بوده و هسته مرکزی آن می ­باشد.هوشمند سازی ساختمان گاهی اوقات از یک کامپیوتر نیز به جای این سیستم استفاده می ­گردد ولی در اغلب موارد این بخش مستقل بوده و فقط از طریق کامپیوتر برنامه ­ریزی و کنترل می­ گردد . در مورد ساختمان های اداری این سیستم می ­تواند ورود و خروج کلیه مهمانان را ثبت و حتی تصویر آنها را ضبط نمود و در ساختمان های مسکونی نیز امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتی در صورت وجود اینترنت امکان برقراری ارتباط با مهمان از راه دور را مهیا سازد .

تنظیم ۰ تا ۱۰۰ درجه ­ای سیستم روشنایی از کاربردی­ ترین ویژگی­ های خانه هوشمند محسوب می ­شود که علاوه بر کاهش مصرف انرژی، زیبایی ساختمان نیز فراهم می­ شود. هزینه هوشمند سازی ساختمان می تواند بر حسب سلیقه و قوانین شرکت ارائه دهنده برحسب متر مربع محاسبه شود و یا اینکه به صورت بسته ای و پروژه ای با توجه به تعداد تجهیزاتی که در هر پروژه هوشمند سازی به کار گرفته میشود . هزینه هوشمند سازی ساختمان به چه نحوی محاسبه میشود ؟ دستگاه های مختلف خانه با هوشمند سازی از طریق رابط های کاربری مانند ریموت ها ، کلیدهای لمسی، ترموستات های هوشمند و غیره، از طریق زیر ساخت های اینترنتی، سیم کشی و رادیویی به کنترل کننده مرکزی متصل می شوند. با این هزینه ای که برای هوشمند سازی ساختمان صرف می کنیم آیا با ورود تکنولوژی جدیدتر در طی چند سال آینده می توانیم خانه هوشمند خود را بدون صرف هزینه بیشتر به روز کنیم ؟ بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن­ شدن روشنایی و فن­کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت­ های از پیش تعریف شده­ ای را اجرا نماید و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید.

دیدگاهتان را بنویسید