هوشمند سازی ساختمان در 7 گام از 0 تا 100 به همراه فیلم و عکس

شرکتهای بسیار زیادی در جهان لوازم و محصولات هوشمند خود را بر پایه استاندارد KNX تولید کردهاند و این امر باعث شده که تأمین قطعات و لوازم هوشمند ساختمان راحت باشد. این امر باعث شده تا ویژگیهای هوشمندانه مصرف انرژی به یک موضوع اصلی در تعریف خانه هوشمند آینده تبدیل شود. بطور مثال با حضور افراد نسبت به روشن­ شدن روشنایی و فن­کوئل اقدام نماید و یا آبیاری فضای سبز و باغچه را بطور خودکار انجام دهد و یا با تنها فشار یک دکمه حالت­ های از پیش تعریف شده­ ای را اجرا نماید و یا دما و نور و رطوبت مکان ها را در حد مطلوب تنظیم نماید. مشخص کند. در اینصورت علاوه بر مطلوب شدن نتیجه ی کار، هزینه هوشمند سازی ساختمان به دلیل امکان سیم کشی راحت و عدم نیاز به تخریب کمتر خواهد شد. کنترل روشنایی خانه شامل روشن و خاموش نمودن خودکار لامپها در منزل و یا ساختمان ، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان است.

در خانه هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها وجود دارد. پرده هوشمند نیز این امکان را به شما می دهد که در زمان های برنامه ریزی شده پرده ها تغییر وضعیت دهند . زمانی که فرد منزل خود را ترک می کند، با فشردن یک دکمه (یا ارسال یک سیگنال فرمان به هر طریق دیگری) وضعیت خروج از خانه را اعلام می کند. اولین مورد موثر بر هزینه نصب و راه اندازی ، نوع برندی است که مصرف می شود ، از این جهت که بعضی از برند ها ، سختی هایی برای نصب داشته ، و زمان بیشتری را می خواهد. با این سیستم روشن و خاموش کردن تجهیزات مرکزی در زمانهای مشخص و از راه دور ممکن است. این موارد در دورههای آموزش هوشمند سازی ساختمان در تهران بهطور عملی آموزش داده میشود. همچنین با بستن خودکار شیر اصلی گاز و قطع آب، بهطور همزمان از طریق خط تلفن متصل به سیستم هوشمند با مراکز امدادرسانی مثل آتشنشانی، اورژانس و پلیس تماس گرفته و ضمن اعلام وقوع آتشسوزی آدرس ساختمان را هم به آنها اطلاع دهد دقیقا مانند یک انسان عمل میکند.

استفاده از سیستم هوشمند برای دفتر کارتان علاوه بر اینکه باعث راحتی و آسایش کارمندان و مدیران شرکت می شود بلکه در جذب مشتری ها نقش مهمی ایفا می کند .همچنین در مواردی مثل کنترل ورود و خروج پرسنل و بهینه سازی مصرف انرژی و از همه مهمتر برقراری امنیت بسیار مفید واقع می شود. کنترل تجهیزات مرکزی ساختمان مانند : چیلر، دیگ آبگرم، پمپهای سیستم، برج خنککن و غیره در موتورخانه و تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئلها، کولرها و هواسازها از طریق هوشمند سازی ساختمان ممکن است. اما نکته ای که در مورد استفاده از این بستر وجود دارد این است که مودم وای فای تعداد محدودی از وسیله ها را میتواند پشتیبانی کند. با استفاده از سیستم هوشمند سازی ساختمان BACnet مالکین میتوانند بهترین تکنولوژی و خدمات را بدون نگرانی از هر شرکتی که میخواهند انتخاب کنند و مطمئن باشند که سیستم جدید با سیستمهای قبلی بهراحتی سازگار میشود و به صورت یکپارچه کار میکند. این سیستم امکان برنامهریزی و یکپارچهسازی تجهیزات با برندهای مختلف را تحت یک نرم افزار واحد و با روشی بسیار راحت فراهم میکند. در ساختمانهای مسکونی با سیستم هوشمند سازی ساختمان امکان دریافت تصویر مراجعهکننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور، ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود دارد و حتی در صورت وجود اینترنت میتوان از راه دور با مهمان ارتباط برقرار کرد.

هوشمندسازی درب، کرکره، پرده و سایبان منزل، امکان کنترل آن­ ها را از راه دور با استفاده از کلیدهای هوشمند فراهم می­ کند. به وسیله سیستم BMS میتوان در، پنجره، پرده، سایبان و غیره را کنترل و فرمانهای لازم را در این خصوص صادر کرد. به طوری که علاوه بر خودکار بودن فرآیند آنها، بتوان آنها کنترل نیز کرد. تجربه نشان می دهد پیمانکار برق در صورتی در مورد اجرای دقیق و طبق نقشه شرکت تعهد خواهد داشت که در همان ابتدا با بررسی نقشه های BMS و دریافت توضیحات لازم از طراح مربوطه، دقت طراحی و اشراف صد در صدی طراح را به برق ساختمان تأیید کند. مورد بعدی ، تعداد تجهیزات و قطعاتی است که مصرف می شود ، که آن هم ، بر روی هزینه ی نصب تأثیر می گذارد ، ولی باید دقت کرد که ، هزینه ی نصب و راه اندازی تجهیزات ، در ابتدا ، توسط شرکت حساب می شود و ، در مواردی هزینه ی نصب و راه اندازی بر عهده خود شرکت است و هزینه ای بابت این کار ، دریافت نمی کند. LonWorks به خانواده ای از محصولات که توسط کمپانی Echelon بر پایه پروتکل Lon Talk| می باشد، اطلاق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید