هوشمند سازی ساختمان در 7 گام از 0 تا 100 به همراه فیلم و عکس

هوشمند سازی ساختمان با سیم: در این حالت برای ایجاد ارتباط با برخی از تجهیزات خانه هوشمند مانند مانیتور لمسی و دستگاه کارتخوان و یا ماژول پرده برقی به سیمهایی برای انتقال داده نیاز است؛ و برای این کار از سیمهایی مثل CAT5 یا CAT6 و کابلهای شبکه استفاده میشود. مدل انرژی: بیشتر طراحی و وقت صرف شده در این مدل برای یکپارچه کردن مدیریت بخش های و سیستم های انرژی در ساختمان است این سیستم ها می تواند ماژول های انرژی، سیستم های تهویه، رفتار های حرارتی ساختمان، سیستم های خورشیدی، تاسیسات مکانیکی مرکزی، ماژول های انرژی باشد. اکثر سیستم­های حریق، امنیت، کنترل دسترسی، انرژی، نور، ارتباط و HVAC در زندگی امروزی اتومات شدند و برای سخت افزار و نرم افزار و خدماتی مثل نصب و آموزش مورد استفاده قرار گرفتند. در این مقاله ، می خواهیم به صورت کلی ، هوشمند سازی ساختمان را توضیح دهیم و مزایای هوشمند سازی ساختمان را مورد بررسی کامل قرار دهیم. با ما تا آخر این مقاله ، همراه باشید. در این مقاله نگاهی داریم به فعالیت هایی که برای هوشمندسازی ساختمان ضروری است و بر این اساس پاسخ این سوال را پیدا خواهیم کرد.

چرا هوشمندسازی در این نسل مهم است؟ کلیه ی محصولات پیشنهادی برای هوشمندسازی خانه در نور که توسط شرکت آریا ایمن ارائه می شوند، دارای خدمات پس از فروش و پشتیبانی 10 ساله، همچنین گارانتی تعویض بی قید و شرط عرضه می شوند. به بیان سادهتر و راحت تر این سیستم که هوشمند سازی ساختمان نام دارد, بر کلیه فعالیتهای ساختمان مانند : باز و بسته شدن درها، ورود و خروج افراد در خانه ، سیستمهای روشنایی منزل ، سیستمهای تهویه مطبوع پنجرها و پرده اتاقها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد . کنترل تجهیزات مرکزی مانند چیلر، دیگ آبگرم، پمپهای سیستم، برج خنککن و غیره در موتورخانه و تجهیزات محلی نیز مانند فن کوئلها، کولرها و هواسازها از طریق هوشمند سازی ساختمان ممکن است. به بیان سادهتر این سیستم بر کلیه فعالیتها اعم از باز و بسته شدن درها، ورود و خروج افراد، سیستمهای روشنایی، سیستمهای تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاقها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد. در ساختمانهای مسکونی با سیستم هوشمند سازی ساختمان ، امکان دریافت تصویر مراجعه کننده بر روی نمایشگر و در صورت عدم حضور ، ثبت تصویر به همراه زمان مراجعه وجود دارد و حتی در صورت وجود اینترنت میتوان از راه دور با مهمان ارتباط برقرار کرد.

BAS به مدیریت انرژی نیاز دارد. هوشمند سازی ساختمان BMS یا Building management system هوشمند سازی ساختمان و یا مدیریت هوشمند ساختمان که مانند سختافزارها و نرمافزارهایی هستش که برای مانیتور کردن و کنترل یکپارچه و مستقیم قسمتهای مهم در ساختمان ما نصب و راه اندازی میشوند که برای هوشمند سازی ساختمان است. از مهم ترین استاندار های این روش می توان به Z – Wave و Zigbee اشاره کرد. در شرایط بحرانی با ارسال سریع و به موقع اعلام خطر میتوان ااز حوادث و کاهش اثرات آن جلوگیری کرد و به طور خودکار پیام اضطراری را برای بخشها و اتاقهای خانه ارسال کرد. برای مثال میتوانید به سیستم حفاظتی و امنیتی هوشمند برنامهای بدهید که صدای آژیر برای آزرده نشدن همسایهها فعال نشود و تنها به موبایل شما یک پیامک خطر ارسال شود یا برعکس. در این حالت خانه شما هوشمند شده ولی نمی توان گفت که هوشمند سازی ساختمان به طور کامل در آن اجرا شده است. آیا تاکنون واژه هوشمند سازی به گوش شما خورده است؟ خانههای آینده باید بخشهای مختلف را به صورت کاملا کاربردی در کنار یکدیگر قرار دهند. همچنین کاربر می تواند وضعیت سیستم را بر روی حالت خودکار قرار دهد تا سیستم هوشمند با توجه به شرایط ساختمان بهترین تصمیم را گرفته و اجرا کند.

وظیفه این سیستم که در اصل به نوعی هوشمند سازی ساختمان را بر عهده دارد، پایش مداوم قسمت های مختلف ساختمان و اعمال فرمانهای مختلف به آن میدهد . هوشمند سازی ساختمان به انگلیسی BMS به یک سیستم یکپارچه در ساختمان گفته می شود که کنترل و مانیتورینگ تمام تجهیزات را بر عهده دارد. سیستم KNX یک استاندارد جهانی کنترل هوشمند ساختمان است که از سال ۲۰۰۶ کاربرد آن بسیار افزایش پیدا کرده است. Dedham، شرکت تحلیل توده­ای صنعت پیش بینی کرد که در مقایسه با سال ۲۰۰۴، بازار BAS مبلغی بالغ بر ۲۵ میلیارد دلار درآمد داشت. این سیستم علاوه بر کاهش مصرف انرژی با خاموش نمودن و کنترل آنها موجب کاهش استهلاک و افزایش طول عمر دستگاهها و کاهش هزینهها میشود. همانطور که از نام این پروتکل مشخص است؛ UPB برای انتقال سیگنال به دستگاهها از خطوط برق خانه استفاده میکند. همانطور که میدانید بلوتوث را میتوان در بسیاری از دستگاهها؛ از جمله لپتاپ، رایانه، تلفنهای همراه، هدفون، کنسولهای بازی و همچنین انواع گجتهای (ابزارهای) خانه هوشمند پیدا کرد. در واقع هر وسیلهایی که هوشمند میشود یک مرحله یا یک درجه بهتر میشود. این امکان را فراهم نمود تا با هر سلیقه هوشمند سازی ساختمان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید