هوشمند سازی ساختمان چیست

تنظیم عملکردهای ساختمان در زمانی که اتاق ها برای کارهای مختلف استفاده می شوند مثلاً بعد از جابه جایی یا تغییر ساختار سازمان. در صورتی که تعداد تجهیزات روشنایی پذیرایی تغییر کند، به کلید های بیشتری نیاز خواهد بود. در این صورت نیازی به تغییر سیم کشی وجود ندارد. از دو جفت سیم به هم تابیده شده تشکیل شده است. دزدگیر(که یک مجموعه از سنسور هاست). این قفل ها مجهز به سنسور تشخیص اثر انگشت و کارت RFID، صفحه کلید تاچ جهت باز کردن از طریق پسورد و کلید مکانیکی می باشد. این سنسور بیشتر در راه پله ها و پارکینگ ها به کار می رود. تا همه سرسیم ها به جای انتقال به کلیدها و اتصال زدن به داخل تابلوی برق به ماژول های مربوطه که سر راه قطعات قرار گرفته اند انتقال یابد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید؛ ما به زبان ساده به شما می گوییم خانه هوشمند چیست و چه طور کار می کند.

اخیرا، شرکتهایی از جمله آمازون، اپل و گوگل، محصولات خانه هوشمند خود و سیستم عاملهای هوشمند از جمله Amazon Echo، Apple HomeKit و Google Home را منتشر کردهاند. قلب تپنده هر ساختمانی، موتورخانه آن ساختمان است که اگر به درستی کار نکند فعالیت کل سیستم های ساختمان مختل خواهد شد. این نحوه کار باعث می شود همه کنترلرهای سیستم با هم در ارتباط باشند. در این سیستم معتبرترین استاندارد موجود X10 بوده است. هنر خانه هوشمند Control4، استفاده از تجهیزات سرمایش – گرمایش موجود مثل اسپیلیت ، فن کوئل، برخی شومینه های هوشمند و سیستم های گرمایش از کف و یکپارچه سازی آن با سیستم خانه هوشمند است. به ساختمان یا خانه ای که دارای قابلیت کنترل و مانیتورینگ تجهیزات الکتریکی و مکانیکی آن وجود داشته باشد، ساختمان و خانه هوشمند گفته می شود. موارد ذکر شده نشان می دهد که در ساختمان های هوشمند، کنترل پذیری و امنیت تا چه میزان افزایش یافته و امکان صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی وجود دارد. این امر کمک می کند هم در مصرف انرژی صرفه جویی شود و هم احساس ایمنی و آسایش برای شما فراهم می آورد.

انعطاف پذیری و مقرون به صرفه بودن تجهیزات و سیستم های نصب شده در ساختمان های تجاری عامل کلیدی مهمی است. BMS در تنظیم و کنترل سیستم های ولتاژ بالا بدون تأثیر بر راحتی ساکنین در داخل ساختمان کمک می کند. میان این کلمات و اصطلاحات احتمالا نام خانه هوشمند به گوشتان خورده است یا شاید جایی در مقاله ای به آن بر خورده باشید. سیستم اعلان حریق به صورت خودکار تأثیری بر عملکرد سیستم تهویه ندارد و … مثلا با افزایش دما تا اندازه ای مشخص سیستم سرمایش خود بخود روشن می شود. استفاده از سیستم سرمایشی، گرمایشی هوشمند و همچنین لامپ های هوشمند تا حد زیادی می تواند از هدر رفتن انرژی جلوگیری کند که این موضوع خود سبب کاهش هزینه های انرژی می شود. برای اندازه گیری میزان رطوبت در هوای اتاق ها استفاده شده و به کمک اطلاعات این سیستم، کنترلر مرکزی تصمیم می گیرد که چه میزان از سیستم تهویه مرکزی استفاده کند. این سنسورها، اطلاعات خود را به یک کنترلر مرکزی ارسال می کنند و کنترلر مرکزی می تواند تعداد زیادی عملگر (Actuator) نظیر دریچه ورود و خروج باد، درب و پنجره های برقی، آژیر اعلان حریق، تابلوی برق و … تمامی دیزل ژنراتورها دارای یک تابلو برق و کنترلر اختصاصی هستند که می توان با شبکه های استاندارد که در ادامه خواهیم گفت به سیستم مانیتورینگ مرکزی متصل شوند.

شرکت Control4 یکی از شرکت های پیشرو در زمینه اتوماسیون خانه و سیستم های متصل برای هتل ها، ادارات و مراکز تجاری است. از طرفی اگر منزل تان دچار آتش سوزی شود، خانه وضعیت را به شما اعلام کرده و خود را نجات خواهد داد. این شرایط بیشتر در زمان حریق و آتش سوزی در ساختمان فعال می شود. در صورت وقوع آتش سوزی یا سرقت، از طریق پست الکترونیکی (Email) یا پیام کوتاه تلفن همراه (SMS)، خبردار شود. از جمله مهمترین مزایای استفاده از تکنولوژی برای هوشمند سازی منازل این است که از این طریق سطح رفاه و آسایش ساکنان ساختمان افزایش پیدا می کند. خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند (Smart Home) تکنولوژی جدیدی است که امروزه جای خود را در منازل، ساختمان های اداری و مجتمع های بزرگ باز کرده است. شما میتوانید الگوریتم هایی را برای هوش مصنوعی تعریف میکنید تا خانه شما را بیشتر بشناسد. برای آشنایی بیشتر با صفر تا صد هوشمند سازی ساختمان و آموزش رایگان هوشمند سازی ساختمان در این قسمت با اجزای سیستم bms بیشتر آشنا خواهید شد. پایش یا به انگلیسی monitoring (مانیتورینگ) یک سیستم نشان دادن وضعیت سیستم در هر لحظه است.

دیدگاهتان را بنویسید