کدام روش برای هوشمند سازی ساختمان مناسبتر است؟

با تولید کلیدها ،ترموستات، کنترل کننده سیستم صوتی و انواع سوکتها و پریزهای مورد استفاده در ساختمان که بصورت ماژولار کنار هم قرار میگیرند با قابهایی از جنس چوب ،چرم ،سنگ،فلز،شیشه و … با توجه به اینکه خیلی از شرکت ها از این موضوع برای مطرح کردن پروتکل خود به عنوان یک پروتکل مطلق استفاده کردند استاندارد ASCII آمریکا یک پروتکل استاندارد را به صورت زیر معرفی نمود. اولین سیستم شبکه کنترلی بر بستر RS485 را شرکت IBM آمریکا به صورت ارسال پک دیتا از یک آدرس به یک آدرس مشخص دیگر (عملکرد BUS ) ایجاد نمود که پس از آن پروتکل های ارتباطی قطعات Information با نام های مختلفی شکل گرفت نظیر mod – BUS و C-BUS و S-BUS و TIS-BUS و EI-BUS که همان European Instalation BUS می باشد که امروزه به نام موسسه تفکر KNX به این نام معروف است و خیلی از شرکتهای اروپایی از این موسسه پروتکل و لایسنس چیپ ست مبتنی بر این پروتکل را خریداری کرده اند.

براین مبنا، شرکت خانه هوشمند هِگسا تأکید بیشتری بر این مرحله داشته و در واقع زمان عمده خود را صرف طراحی و نظارت بر اجرای طرح می کند و به طور قطع این یکی دیگر از رموز موفقیت شرکت در طی سالهای گذشته است. این شرکت ها برای حل مشکل از پروتکل هایی که ارتباط را ساده تر کرده و خبری از مشکلات پروتکل های قبلی نظیر mod – BUS یا knx نبود استفاده کردند که بسیار کاراتر و سریعتر در سیستم خانه هوشمند ایفای نقش نمود . از این ایده شرکتهایی نظیر cocom , LG و Samsung استفاده کردند و علاوه بر آیفون تصویری امکان کنترل بعضی از تجهیزات را در پنل مرکزی آیفون تصویری ایجاد کردند. با استفاده از سیستم BMS می توانید از کنترل کردن تمام تجهیزات و وسایل منزل خود لذت ببرید. را میسر می سازد .کلیه این موارد با استفاده از نرم افزار اسکادا ارگ دارای قابلیت مدیریت کنترل و مانیتورینگ از راه دور می باشند.

با ارایه سیستم صوتی دارای پورت شبکه TCP / IP که قابلیت اتصال به ماژول های مشابه را دارد سیستم یکپارچه صوتی را ارایه نمود که نیاز به سیستم صوتی ماتریس را در منزل حذف کرده همچنین با سرعت بالا و بدون هزینه کنترل اینترنتی و WiFi سیستم هوشمند را فراهم کرد. شما با هوشمند سازی ساختمان خود ، می توانید سیستم های اعلام و اطفاء حریف و همچنین ورود و خروج پرسنل ، دوربین های مدازبسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتی را انجام و کنترل کنید. تاریخچه سیستم هوشمند ساختمان مشخص میکند که سرآغاز هوشمند سازی با استفاده از ریموت برای دستگاههای برقی منزل نظیر روشنایی و تلویزیون و درب پارکینگ و همچنین استفاده از سنسورهای دارای چشم حرارتی و سنجش شدت نور و یا دارای تایمر برای کنترل روشنایی رایج گردید. استفاده معمولی از اتوماسیون خانگی شامل کنترل روشنایی، گرمایش و سرمایش، امنیت، بهینه سازی مصرف انرژی و غیره می باشد. مهندسین ساختمانی را که توسط سیستمهای کنترل پیشرفته و لوازم خانگی، به صرفه جویی انرژی خوبی برسد ساختمان هوشمند مینامند. مدیریت هوشمند ساختمان امکان کنترل روی لوازم زندگی را بیشتر کرده و شامل طیف وسیعی از وسایل خانه می شود. با این حال، امروزه خانه های هوشمند به تدریج به عناصر ذاتی، سیاست های فعلی شهرهای هوشمند تبدیل می شوند.

با پورت شبکه BUS معایب برند های قبلی را که سبد محصول کاملی نداشته و این تجهیزات را به صورت ناقص به سیستم خود متصل می نمودند حل کردند. نهادینه شدن مفهوم هوشمند سازی در عرصه بسیاری از صنایع گوناگون موجب آن شده که مسئولیت انجام کارهای طاقت فرسا، تکراری و نیازمند سرعت و دقت بسیار بالا از انسان سلب شده و به عهده تجهیزات هوشمند گذاشته شود. در سال های گذشته، سیستم­های خودکار هم در عرصه صنعتی و هم در عرصه تجاری بسیار فراگیر شدند. به طور مثال ۲۰ سال قبل با ورود تکنولوژی آیفون های صوتی و بعد از آن آیفون های تصویری به ایران استقبال زیادی از این موضوع نشد ولی با گذشت مدت کوتاهی سیر تصاعدی درخواست این سیستم بالا گرفت تا جایی که هم اکنون جزء ضروریات ساختمان محسوب می شود و هر روز با تکنولوژی های مدرن بر خیل مشتریان این سیستم اضافه می شود. خانه هوشمند دوست داشتنی، طبق برنامه ی زمانی که به او می دهید با پخش زنگ هشدار و آلارم کمک می کند که از راه دور هم بتوانید از عزیزانتان مراقبت نمایید. بخصوص که طبق آمار ۳۰ درصد از مصرف برق کشورمان مربوط به بخش روشنایی است.

دیدگاهتان را بنویسید